“Aşure” kaynaşma ve dayanışmadır

0
125 views

Darülaceze’deki büyüklerimiz, geleneksel Aşure günlerini anlatarak, hepimize geçmişteki komşuluk anılarımızı hatırlattı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nda düzenlenen organizasyona, Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ile Darülaceze sakinleri katıldı.

Reis Gıda, Muharrem Ayı’nda da, büyüklerimizin yanında olarak, geleneksel Aşure Günlerini doyasıya yaşamalarını sağladı.

Aşure Günü, toplumların güçlenmesi için özel bir adım

Tarihî Darülaceze’de Reis Gıda’nın katkısıyla gerçekleşen etkinlikte konuşan Başkan Nevzat Bayhan, sosyal bir varlık olan insanın birlikte yaşama sanatını hakkıyla icra etmekle ayakta durduğuna vurgu yaparak; “118 senedir, farklı din, dil ve kültürlerin mabetleriyle bir arada yaşadığı Darülaceze’nin yapısı “aşure”nin yapısıyla benzer anlamlar taşıyor. Bir arada olmasının düşünülmediği, kuru fasulye, nohut, kayısı, üzüm, mercimek, nar gibi gıdaların bir araya gelerek muhteşem bir tatlı oluşturması, bir arada yaşamasına ihtimal verilemeyen farklı ırk, kültür, medeniyet, din mensuplarının bir araya gelmesiyle imrenileni, özenilen muhteşem sosyal bir gökkuşağının oluşması anlamına gelmektedir.” dedi. Muharrem’in tarihte yapılmış haksızlıkların bir daha yaşanmaması için bir “dua ayı” olduğuna dikkat çeken Bayhan;  barış içinde farklılıkların bir potada belirli kıvamda birarada yaşama şansına sahip olmasının çok önemli olduğunu söyledi. Bayhan, “Bu güzelliğe vesile olan başta Reis Gıda’nın değerli başkanı Sn. Mehmet Reis başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Komşulardaki dostluk, Aşure ile kaynaşıyor

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ise, dayanışmanın güzel bir örneği olan Aşure Günü’nde, komşularımızla dostluğumuzun Aşure ile kaynaştığını söyledi.

‘Darülaceze, saygıdeğer büyüklerimizin bir arada yaşadığı çok büyük bir aile’ diyerek sözlerini sürdüren Mehmet Reis, bu ailede dostluğun, komşuluğun ve dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşularımız, ailemizden sonra, bize en yakın olan sosyal çevremizdir. Muharrem ayı, yitirdiğimiz komşulukların başlaması ve dostluklarımızın pekişmesi için önemli bir tarihtir. Reis Gıda ailesi olarak, böylesine anlamlı bir günde, büyüklerimiz ile bir arada olup, onların anılarını dinlemekten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Aşure ve sağlıklı beslenme

Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitlerinin, sağlıklı besleme için gerekli olan temel gıda ürünlerinden oluştuğunu belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun da şunları söyledi:

“Aşure içerisinde kullanılan ürünlerin her bir tanesi yurdumuzun dört bir köşesinden gelen lezzetlerle dolu. Farklılıkların lezzet verdiği bu tadın hikâyesi, sizlerinde bildiği gibi Hz.Nuh’un gemisinde başlar. Geminin tufandan kurtulup, bu kurtuluşu kutlamaları için, geminin ambarında kalan bütün tahıl ve bakliyatlarla bir tatlı yapılır ve bu tatlı herkesle paylaşılır. İşte bu yüzden, Muharrem ayı paylaşım ayıdır. Aşure içerisinde kullanılan bakliyat çeşitleri olan aşurelik buğday, nohut ve fasulye; karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral yönünden zengindir, sağlıklı beslenme için gerekli olan temel gıda maddeleridir” şeklinde konuştu.

Büyüklerimizin anlatımı ile Aşure Günü ve geçmişteki komşuluk ilişkileri

Büyüklerimizden Nazmiye Özkul, şunları söyledi:

“Eskiden, Aşure gününe hürmet edilirdi. Çocukken annelerimiz erkenden kalkar, bizleri kaldırır, önce eve su getirmeye gönderirlerdi. Böylelikle, bereketle başlardık. Aşure Günü’ne hürmeten oruç tutar, bu güne özel üzücü hadiseleri anardık. Suyu özendiren bardaklarda içmemeye özen gösterirdik. Aşureler pişer ve tüm komşulara dağıtır, bugünü beraber yaşardık. Ben de, 6 sene devam ettirdim bu geleneği. Kurumumuzda da bu şekilde devam ettirmek beni çok mutlu ediyor” dedi.

Büyüklerimizden İhsan Güven, şunları söyledi:

“Aşure, Anadolu’da sadece Aşure Ayı’nda değil, önemli günlerin de paylaşım yiyeceği olmuştur. Bir nevi geçmişle manevî bağımızdır. Önemli günlerde mahallede isek, evde pişen Aşure tüm komşulara, köyde isek tüm köye dağıtırdık. Şimdi de, bu paylaşımı burada sizlerle ve tüm Darülaceze ailesi paylaşıyoruz” dedi.

Aşure Tarifi:  (ortalama 20 kişilik)

Malzemeler:

6 su bardağı buğday

2 su bardağı Nohut

2 su bardağı Kuru fasulye

2 çay bardağı Pirinç

4 yemek kaşığı kuş üzümü

4 yemek kaşığı dolmalık fıstık

4 elma, 10 kuru kayısı

200 gr kuru üzüm

2 portakalın rendelenmiş kabuğu

7 su bardağı toz şeker

Üzeri için:  Kuru kayısı-incir-nar-ceviz-gülsuyu-tarçın

Hazırlanışı: Buğdayları, bir gece önceden sıcak su ile bir taşım kaynatın, sabaha kadar bekletin. Bir gece önceden ıslatılmış nohut, fasulyeyi ayrı tencerelerde haşlayın, ardından buğdaya nohut ve fasulye ekleyin. Sırayla pirinç, dolmalık fıstık, kuru üzüm, küp doğranmış elma ve kayısıları ilave edin. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip, karıştırarak pişirmeye devam edin. En son, portakal ve limon kabukları ile şekeri ilave edip karıştırın. Hafif koyulaşınca, ocaktan alıp kâselere paylaştırın. Üzerini, küçük kesilmiş kayısı, incir, nar taneleri, dövülmüş ceviz, fındık, gülsuyu ve tarçın ile süsleyip servis yapın. Afiyet olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz