BAKANIMIZ KAYA: “ŞEFKAT VE MERHAMETİ, YARDIMLAŞMAYI KENDİSİNE İLKE EDİNMİŞ KADİM BİR TARİHİN MİRASÇILARIYIZ”

0
439 views

 

Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, “Muhtaçlık, insanın fiziki veya ekonomik yoksunluk içinde olması değildir. Asıl muhtaçlık, insanın sevgi ve merhametten yoksun olmasıdır.” dedi. 

Darülaceze’de düzenlenen iftara katılan Bakanımız Kaya, burada kalan sakinlerimizin elini öptü, dertlerini dinledi, onlarla sohbet edip iftar açtı.

Başkanımız Hamza Cebeci yaptığı selamlama konuşmasında; Sayın Bakanımız’ın bizlere sunduğu, ikram ettiği bu iftarda Kendileriyle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Başkanımız Hamza Cebeci konuşmasının devamında: “Sayın Bakanımız seçimler öncesinde yapmış olduğu ziyaretilerinde Darülaceze’ye tekrar geleceğini söylemişti. Bakan olarak kendilerini kurumumuza ağırlamaktan onur duyuyoruz.

Sayın Bakanım, Mekke, Medine ve Kudüs şehirlerinden sonra methedilen şehirlerden bir tanesininde İstanbul’dur. Peygamberimiz(s.a.v.) hadislerinde bunu bildiriyor. İstanbul bu kutsal şehirler arasına girdiği gibi Darülaceze’de İstanbul’un böyle önemli bir müessesesi. Kuruluşu121 yıl öncesine dayanan, 121 yıldan bu yana hiç kesintiye uğramadan, yoksula, garibe, güçsüze, mazluma ve kimsesizle hizmet veren, kimsesizlerin kimi olan, kapısına gelen bir mazlumu, bir mağduru asla geri çevirmeyen bir müessesedir. Kapıya gelenin ne dini, ne dili, ne ırkı, ne mezhebi, ne meşrebi ne partisi hiç birşeyi sorulmadan kendine bakmakla mükellef kimsesi yoksa bu kuruma alınıyor. 50 yıldır bu kurumda kalanlar, daha bebek iken buraya gelmiş ve ömrünü burada tamamlamış olan sakinlerimiz var. 121 yıl içerisinde onbinlerce kimsesize ev sahipliği yapmış, böyle bir müessese ancak bizim şanlı ecdadımıza yakışır. Dünyanın hiç bir yerinde, böyle üç semavi dinin mabedinin bir arada olduğu bir müessese, ya da kurum göremezsiniz. Sokakta kalan, kimsesiz olan, madur olan isanlara kucak açmış bir kurumdur burası.

O günleri Şair şöyle ifade ediyor:

Haykır! Kime, lâkin? Hani sâhipleri yurdun?

Ellerdi yatanlar, sağa baktım, sola baktım;

Feryâdımı artık boğarak, na’şını, tuttum,

Bin parça edip şi’rime gömdüm de bıraktım.

Seller gibi vâdîyi enînim saracakken,

Hiç çağlamadan, gizli inen yaş gibi aktım.

İşte o dönemlerde bu mazlum insanlara kucak açılmaya başlanmış, bu günde devam ediyor.”

Darülaceze’nin çok büyük devletlerin düşünüpte yapamadığı bir insanlık abidesi olduğunu söyleyen Başkanımız Cebeci; bu kurumun büyük bir medeniyetin müşahhas timsali olduğunu, hümanizmanın lafta değil uygulamadaki asil duruşu olduğunu ifadesine ekleyerek: “Darülaceze, medeni milletlerin şapka çıkarması gereken hakikatin ta kendisidir. İçinde bulunduğumuz zaman diliminin bu asil duruşa bu günde dünden fazla ihtiyacı var. “beyanında bulundu.

“Yapılan bunca keşiflere ve icadlara rağmen insanlık aradığı huzuru bulamamaktadır. Havada sayısız jetleriniz, karada onbinlerce tanklarınız, Kıta’lardan Kıtalar’a ateş eden silahlarınız sizi ve dünyayı mutlu etmiyor ve etmeyecektirde. “Eğer çiğnenmemek isterlerse seylab-ı eyyama, Rücu etsinler artık Müslümanlar sadr-ı İslâm’a!”diyerek konuşmamı tamamlarken, bizi burada yalnız bırakmadığı için değerli Bakanımız’a teşekkür ediyor, Kurumumuz adına saygılarımızı sunuyorum, sağolun var olun.” ifadesini kullandı.

Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, iftar programında yaptığı konuşmada, rahmet, mağfiret ve bereketle donatılmış mübarek ramazan ayının millete ve İslam alemine hayırlar getirmesini dileyerek, şunları söyledi:

“Allah birlik ve beraberlik içinde bizlere, nice oruçlar tutmayı nasip etsin. Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun. İnsanlığın rahmet ve barışa her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğu günlerden geçiyoruz. Elbette böylesi günlerde siz değerli Darülaceze sakinlerimizle, kendimizi ulu bir çınarın gölgesinde hissediyoruz. Muhtaçlık, insanın fiziki veya ekonomik yoksunluk içinde olması değildir. Asıl muhtaçlık, insanın sevgi ve merhametten yoksun olmasıdır. Böyle bir kalbi kim onarabilir. Rabbim bizleri sevgiden ve merhametten yoksun kılmasın. Bu güzel ramazan akşamında kalbimizde sevgiyle, sizlerle gönül köprülerimizi güçlendirmeye, muhabbetimizi daim kılmaya geldik.”

Şefkat ve merhameti, yardımlaşmayı kendisine ilke edinmiş kadim bir tarihin mirasçıları olduklarını vurgulayan Bakanımız Kaya, ecdadın eşsiz bir ahlak ve fazilet örneği gösterdiğini, kendilerinden sonraki nesillere hizmet edecek hayır kuruluşları tesis ettiğini anlattı.

Bakanımız Kaya, ülkede pek çok yeniliğin de mimarı, ilham kaynağı olarak da bilinen 2. Abdülhamit Han’ın kurduğu Darülaceze’nin, ilk günden bu yana merhameti, şefkati, yardımlaşmayı, sıkıntıda olanları korumayı kendisine ilke edindiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Darülaceze, bugüne kadar 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye şefkat yuvası olmuştur. Darülaceze, unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi ve taşıdığı dayanışma ruhuyla, insanlar arasında gönül köprüleri kurma erdemini gelecek nesillere taşımada örnek bir kuruluş. Sizler bu anlamda engin tecrübelerinizle geçmişi geleceğe taşıyorsunuz ve yine kuşaklar arası dayanışmayı sizlerle birlikte güçlendiriyoruz. Bir düşünür diyor ki; ‘Yaşlanmak bir dağa tırmanmaya benzer; çıktıkça yorgunluğunuz artar, nefesiniz daralır ama görüş açınız genişler.”

Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, “Eşit ve adil yönetim anlayışıyla sosyal politikaları hayatımızın her alanında yaygın hale getirmek için çalışıyoruz. Halen 600’e yakın insanımızı kuruluş felsefesinden ödün vermeden barındıran Darülaceze, din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeyen, cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumudur. Bu da medeniyetimizin insanların dini inançları konusunda da ne kadar hoşgörülü ve koruyucu olduğunu gösteriyor. İnsana hizmette eşitliği ve adaleti temel felsefe olarak kabul eden Darülaceze, benzersiz bir hoşgörüyle insanımızın huzur ve saadeti için önemli görevler ifa etmeyi sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

Darülaceze’nin şefkat yuvası olduğunu dile getiren Bakanımız Kaya, burada hizmet etmenin gönül ve sevgi işi olduğunu vurguladı. İnsanı sevmeden hizmet olamayacağını belirten Bakanımız Kaya, Yunus Emre’nin, ‘Yaratılanı severiz, yaratandan ötürü’ sözünü hatırlattı. On dört yıldır halka hizmete devam ettiklerini aktaran Kaya, yetim ve öksüzlerin, şehit yakınları ve gazilerin, yaşlı ve bakıma muhtaçların, engellilerin hakkını ve hukukunu korumanın görevleri olduğunu söyledi.

Programın ardından Başkanımız Hamza Cebeci tarafından Bakanımız Sayın Kaya’ya Darülaceze sakinleri tarafından yapılan çeşitli hediyeler takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz