Darülaceze Başkanlığından Kamuoyuna Duyurudur

DARÜLACEZE BAŞKANLIĞINDAN

KAMUOYUNA DUYURUDUR

Tüm Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona virüs salgınının ülkemizde görüldüğü 10 Mart 2020 tarihinden itibaren Darülaceze Başkanlığı’nda da bu pandemiye karşı sakinlerimizin ve personelimizin sağlığını korumak için bir dizi hijyen ve sağlık tedbirleri alındı. 11.03.2020 tarihinden itibaren kurumumuza ziyaretçi alımı durduruldu ve sakinlerimizin de dışarı çıkışlarına müsaade edilmedi.

Başhekim başkanlığında kurulan bir komisyon Covid-19’a karşı alınan tedbirler kapsamında personelimize ve sakinlerimize hijyen eğitimleri verildi. Eğitim ve bilgilendirmeler Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan rehber takip edilerek uygulandı. Kurumumuz genelinde özellikle sık dokunulan yüzeylere, açık ve kapalı tüm alanlara belirli periyotlarda dezenfekte işlemi yapılmaktadır. Bahçemiz de rutin olarak yıkanarak dezenfekte edilmektedir.

Personelin giriş ve çıkışlarında vücut ısıları kontrol edilerek, elleri dezenfekte edilerek ve maske kullanmaları zorunlu hale getirilerek çalışmaları sağlandı. Yaşam alanlarında ve kurum genelinde el dezenfektanları her alana yerleştirilerek sakinlerin de gün içinde sık sık kullanmaları konusunda eğitimler verilmiştir. Sosyal mesafeyi koruma ile ilgili bilgilendirmeler görsel materyallerle desteklenerek her birime asılmıştır. Sakinlerimizin vücut ısıları günlük takip edilmekte ve beslenme düzenleri uzmanlarımız tarafından ek takviyelerle desteklenmektedir. Pandemi için gerekli olan koruyucu ekipmanlarda tüm tedarik yedekli olarak sağlanmış, konunun uzmanlarından oluşan komite kurularak etkin mücadele için çalışmalara yön vermektedir.

Personelin 10 günlük vardiya usulü ile çalışma düzenine geçilmesi sağlanarak tedbirler bir dizi daha arttırılmıştır. Kronik hastalığı olan personellerimize idari izinli olup dönüşümlü olarak asgari düzeyde personel çalıştırılmasına özen gösterilmiştir.

Tüm Dünya’nın canla başla mücadele ettiği, ağır kayıplar verdiği Covid-19 pandemisinde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti birçok devletten daha başarılı bir uygulama ortaya koymaktadır. Salgından özellikle yaşlıların etkilenmesinden dolayı tüm Dünya büyük bir sınavdan geçerken bazı ülkelerde çalışanların huzurevlerini terk ederek yaşlılarını kaderlerine bırakmaları milletçe şahit olduğumuz ve şiddetle kınadığımız elim bir tablodur.

Darülaceze Başkanlığı 7/24 hizmet eden bir hayır kurumudur. Allah’a şükür şu ana kadar bu virüsten can kaybımız bulunmamaktadır. İlçe Sağlık Müdürlüğü ile görüşülerek şüpheli vakaların erken tespiti için tarama talep edildi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından kurum genelinde testler yapıldı. Testi pozitif çıkan personel evinde izoleli bir şekilde gözlem altındadır. Sakinlerimizin de hastaneye sevki yapılarak tedavilerine başlanmıştır. Sakinlerimizin genel durumları iyidir. Kurumumuzda test sonucu pozitif olan hiçbir sakin veya personel kalmamaktadır. Sakinlerimizin hastaneden taburcu edilmeleriyle 14 gün boyunca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın tahsis etmiş olduğu farklı bir kuruluşta izoleleri devam edecektir.

Bu süreçten faydalanarak bazı sosyal medya hesaplarında ve basın yayın organlarında kurumumuz hakkında çıkan asılsız, maksatlı haberleri şiddetle telin ediyoruz.

Sadece çalışanlarının değil, her gün arayan soran, bağışları ile destek olan tüm hayırseverlerimiz ve gönüllülerimizle Darülaceze olarak tüm dünyanın savaştığı bu virüsle büyük bir mücadele veriyoruz. Birlik ve berberlikle her zorluğun üstesinden geleceğimizin inancı içindeyiz.

Devamı

Benzer Haberler

Bakanımız Sn. Derya Yanık Hanımefendi Kurban Bayramında Kurumumuzu Ziyaret Etti

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sn. Derya Yanık Hanımefendi Kurban Bayramı vesilesiyle kurumumuzu ziyaret etti. Başkanımız Hamza Cebeci Bakanımızı makamında ağırladı. Daha sonra kurum bahçesinde bayramlaşma...

Darülaceze’de Bayramlaşma

Bu sene de Kurban Bayramının 1. gününde geleneksel “Darülaceze Bayramlaşma Programı” vesilesiyle personelimiz ve sakinlerimizle bir araya geldik. Sınırlı sayıda basın mensubunun kabul edildiği ve...

AK Parti İstanbul İl Başkanı’ndan Kurumumuza Ziyaret

AK Parti İstanbul İl Başkanı Sayın Osman Nuri KABAKTEPE ve ekibini kurumumuzda ağırladık. Darülirfan Toplantı Salonumuzda İdare Meclisi Üyelerimiz; Namık AYHAN, Hasan ŞAHİN ve Daimi...

İdare Meclisi Temmuz 2021 Toplantısı Gerçekleşti

İdare Meclisi Üyelerimiz, Darülaceze Başkanlığı İdare Meclisi Temmuz 2021 Toplantısı için kurumumuzda bir araya geldiler. Toplantıya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya YANIK, Başkanımız Hamza...