DARÜLACEZE’ DE AŞURE GÜNÜ

0
227 views

 

Darülaceze, sakinleri ve misafirleriyle geleneksel Aşure gününü kutladı. Darülaceze sakinleri eski aşure günlerini anlatarak, geçmişteki komşuluk anılarıyla herkese dostluğu ve kardeşliği hatırlattı.

Reis Gıda’nın katkılarıyla düzenlenen organizasyona Darülaceze Başkanı Dr.Aylin Çiftçi evsahipliği yaptı. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’in de katıldığı Aşure Günü’nde tüm katılımcılar sevgiyi, dostluğu, paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Erzurum İmam Hatipliler Derneği tarafından sunulan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan organizasyonda, Darülaceze Başkanı Dr. Aylin Çiftçi, ” Aşure gününde amaç, azıcık aşı buluşturarak, sevgiyi, dostluğu, muhabbeti ve her insanın özünde taşıdığı ortak ruhu paylaşmak, yokluktan berekete çıkmaktır. Bu günün, bu ayın yüzü suyu hürmetine, kardeşliğimizi, beraberliğimizi, dostluğumuzu yüzyıllardır olduğu gibi pekiştirerek, nice Muharrem aylarına hep birlikte kavuşacağız. Bereketi simgeleyen ve paylaşıldıkça çoğalan aşure gibi, küçük küçük desteklerle bugünlere gelen Darülaceze’nin 120. yılını 31 Ocak 2015 tarihinde kutlayacağız. 120 yıldır, destek ve ziyaretlerini eksik etmeyen, katkı sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Mehmet Reis’de ” Darülaceze çok büyük bir aile. Dostluğun, komşuluğun ve çok zor günlerde dayanışmanın sergilendiği bir yer burası. Bende tüm çalışan ve bu konuda uğraşı veren herkese çok teşekkür ediyorum. Geleneksel hale getirdiğimiz aşure gününde, değerli büyüklerimizin anılarını dinlemek, onlarla beraber olmak, bize çok büyük mutluluk veriyor. Muharrem ayı paylaşma ayıdır. Bugün burada nacizane onu yaşatmak istedik. ” diye konuştu.

Darülaceze sakini Özgül Gülen ”Ben de Darülaceze’ye gelene kadar, kendi evimde her Muharrem ayında, Muharrem orucumu tutup, aşuremi yaptım. Muharrem ayını, geçen yıl da Kurumumuz bahçesindeki çadırda kutladık. Böylesine güzellikleri bizlere yaşatan ve komşuluğun, dostluğun, paylaşmanın vurgulandığı aşure günlerinde bizleri yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Diğer sakinimiz Fikret Karabulut da ””Muharrem ayının 10’uncu gününe Aşure günü diyoruz. Aradan nice yıllar geçmiş olmasına rağmen, iman edenlerin kurtuluş günü, aşure adı verilenbir tatlı yapılarak anılıyor ve yaşatılıyor. Özellikle biz Müslümanların, aşure tatlısı yaparak, eşe, dosta, konu-komşuya ikram etme hususu vazgeçilmeyecek ölçüde örf ve adetlerimize yerleşmiştir. Pek çok geleneklerimiz vardır ki, yediden yetmişe bütün bireyleri birleştirir, kaynaştırır, dayanışmaya, işbirliğine vesile olur. Aşure geleneğimiz bir tatlı ikramı gibi gözükse de, beraberinde, dostluğu barışı getiriyor. ” diyerek duygularını dile getirdi.

Söylenen ilahiler eşliğinde sakinlere aşure ikram edildi. Aşurelerin yendiği, sohbetlerin edildiği organizasyonda seneye yine buluşulmak üzere hatıra fotğrafı çekildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz