DARÜLACEZE HEYETİ ALMANYA’DA YENİ SOSYAL HİZMET ŞEHİRLERİ İLE İLGİLİ TEMASLARDA BULUNDU

0
793 views

 

Başkanımız Hamza Cebeci Başkanlığında, Başkan Yardımcımız Ahmet Malatyalı ile Genel Koordinatörümüz Mehmet Ayhan Ömeroğlu’ndan oluşan 18-22 Ocak tarihleri arasında Almanya’ya 5 günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Günün erken saatleri Düsseldorf Havaalanı’na inen Darülaceze heyeti, Heyete Almanya dan Katılan Onur Havayolları Avrupa Koordinatörü Ferhat Oral , Mali Müşavir İsa Al, Hasta Bakım Hizmetleri Uzman Yönetici Taner Satır, İş Adamı Mustafa Güngör ile Birlikte ziyaretlerinin birinci gününde APD Gelsenkirschen hasta Bakım Hizmetleri yönetim kurulu Başkanı Hans – Werner Rössing ile görüşmede bulundu. Bu görüşmede Rössing, özellikle demans hastaları ile ilgili çalışmaları hakkında heyetimizi bilgilendirdi. Başkan Rössing, Meinerzhagen’de  inşaatı devam eden yaşlı bakım  yurdunun inşaatında  çalışmalarıyla ilgili bilgi sundu.

Seyahatin ikinci gününde Türkiye ve Uyum Araştırmaları Vakfı Başkanı Yunus Ulusoy Almanya’daki türk nüfusun  yaşlı türk nüfusa oranları ve  yapılması gereken çalışmalarla ilgili sunum yaparak Darülaceze Heyeti’ni bilgilendirdi.

Gelsenkirchen’de hizmet veren en büyük bölge hastanesi Arztehaus’u da ziyaret eden heyetimiz, Başhekim  Dr. Ayhan Yavuz’dan Yaşlı bakım hizmetleriyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Düsseldorf Baş Konsolosumuz Şule Gürel’e yapılan ziyarette, sıcak bir ilgi ile karşılanan heyetimize, Sayın Konsolosumuz Gürel tarafından  Türk nüfusun  yoğun olduğu bölgeler hakkında bilgi verildi.Toplantıya Bakanlığımız tarafından ilk defa oluşturulan Aile ve Sosyal Politikalar Ateşeliğini temsilen Ateşe A. Raci Mazı da katılarak Almanya ve Avrupa genelinde yaşlılarla İlgili yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Konsolosumuz Gürel, heyetimizle yakından ilgilenerek ziyaretleri için teşekkür etti.

Başkanımız Hamza Cebeci ve beraberindeki Darülaceze Heyetimiz, Bottrop Belediye Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantı da Belediye Başkanı Bernd Tischler ile  Bottrop Belediyesi Yatırım İşlerinden Sorumlu Sabine Wissmann la birlikte oldu.. Belediye Başkanı Tischler Almanya’da bu anlamda yapılacak yatırımları bölgesinde görmek istediğini ve Bottrop Belediyesi olarak  her türlü yardımın kendileri tarafından sağlanacağı sözünü verdi. Sunumu yapılan projemiz büyük ilgi ile karşılandı.

Akşam ki çalışma yemeğinde Almanya DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) – Sosyal Dayanışma Merkezi Derneği kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanı Ali Özdemirle bir araya gelinerek Avrupa da yaşlılar la ilgili DİTİB in yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi alındı..

Programın üçüncü  gününde Almanya’da sahibi olduğu  HHK adlı kuruluşla yaşlı bakım hizmetleri  sunan İlhan Bükrücü Bey ziyaret edildi. İlhan Bükrücü yatılı olarak evde ve günlük bakım hizmetlerini 24’ü meslek öğrencisi, yaklaşık 220 çalışanı ile birlikte sunduğunu tecrübelerini Darülaceze Başkanlığı’yla paylaşmaktan mutlu olacağını belirtti.

Heyetimiz, Dortmund Kiel str. 12  bulunan Dordmund  Merkez Câmii / Zentralmoschee ziyaretinde Almanyada önemli projelere imza atan eski UETD Dordmund başkanı Yüksek Mimar Mustafa Burç , Almanya da yaşlı Bakım Uygulamaları üzerine çalışmaları bulunan Hamburg şehrinden ( 366 km ) toplantımıza katılmak için gelen Yüksek Makina Mühendisi-Halal lead auditor Qualitatsmanager  Mehmet Kılınç ile birlikte gurbette yaşayan vatandaşlarımızla da bir araya gelinerek Darülaceze’de yapılan çalışmalar ve Yeni Sosyal Hizmet Şehri projemiz konusunda bilgilendirme yapıldı.

Gelsenkirchen Werkverein – Engelli Çalışma Atölyesi ziyaret edildi. Ziyarette Kuzey Ren Wesfalen Eyaleti’nin en büyük çalışma atölyesi yöneticisi Claudia Gutheil tarafından atölye gezdirilerek çalışmalarla ilgili bilgi verildi.

Heyetimizin Almanya çalışma seyahati Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Dr. Kandemir Özdemir le makamında biraraya gelmesi sonrasında ; Dortmund Hörde de bulunan DİTİB – Sultanahmet Camii ziyaretiyle devam etti.

Daha önce yapılan Almanya ziyaretinde belirlenen çalışmalarla  Sultanahmet camii nin arka kısmında bulunan 25 000  m2 planlı alanda yeni Darülaceze kurulmasıyla ilgili Başkan Ogün Arpacı ve yönetim kurulundan son gelişmelerle ilgili bilgi alınıp Darülaceze’de yapılan çalışmalar ve yeni Sosyal Hizmet Şehri projemiz konusunda bilgilendirme yapıldı..

Başkanımız Hamza Cebeci: “Başkan Yardımcımız Ahmet Malatyalı, Genel Koordinatörümüz Mehmet Ayhan Ömeroğlu ile Almanya’ya beş günlük çalışma ziyareti gerçekleştirdik. Türkiye ve Uyum Araştırmaları Vakfı, HHK , DİTİB, Bottrop Belediye Başkanlığı, Gelsenkirchen Werkverein – Engelli Çalışma Atölyesi, Düsseldorf Başkonsolosluğu, ve benzeri kurumlarla çeşitli temasları olduğunu söyleyen Başkanımız Cebeci, “Buradaki Türklerle, özellikle yaşlılarımız için neler yapabilirizi

konuşup fikir alışverişinde bulunduk .Almanya’da yaşlılara yönelik yapılacak projelerde Darülaceze ruhunda olduğu gibi din, dil, ırk ayırmaksızın, aynı yerleşkede  cami, kilise, sinagog, havra gibi ibadethaneleri de içinde barındıran bir yapı oluşturulabilinir. Zaten  böyle bir çalışma talepleri de dillendiriliyor. İnsanlarımız elli yılı aşkındır burada emek vermiş, primlerinin de ödemesini yapmışlar. Almanya’ da bu tür yerler var ama mekanik. Alman makamlarıyla de istişare ile ortak bir konsorsiyum oluşturularak insanlar yaşlılıklarını huzur içinde geçirebilirler.  Ben bu çalışmaların yapılabilmesi için döndüğümde yetkililer ile fikir alışverişinde bulunacağım.

Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatlarıyla çalışmalarına başladığımız ve avan projesini tamamladığımız Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrimi’zin sunumunu gerçekleştirme fırsatı bulduk. Gördüğümüz yoğun ilgi beni mutlu etti. Bizleri kabul eden ağırlayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz