Darülaceze Sakinleri Umre Yolunda…

0
192 views

Darülaceze Sakinleri Umre Yolunda…

Okmeydanı’nda bulunan Darülaceze Başkanlığı’nda yaşamını sürdüren Darülaceze sakinlerinden bir grup, 10 günlük umre ziyareti için kutsal topraklara gidiyor.

Darülaceze Başkanlığı, sakinlerinden 20 kişilik bir grup için umre programı düzenledi. Sağlık kontrollerinden geçirilerek seçilen 13’ü kadın toplam 20 kişiye; Doktor ile birlikte 1 organizasyon sorumlusu, 3 hemşire ve 6 hasta bakıcının yanı sıra 5 gönüllü eşlik ediyor. Grup içerisinde iki de görme engelli bulunuyor. Kutsal topraklara yolculuğun sponsorluğunu hayırsever iş adamlarıyla birlikte TÜRSAV (Turizm ve Seyahat Acenteleri Vakfı) sağlıyor.

Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan yaptığı konuşmada, Darülaceze’de yaşayanların Umre seyahatine gitmesine yardımcı olan vakıf şirket yöneticilerine teşekkür etti.

Bayhan; “Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulan Darülaceze, 119 yıldır kimsesizlere hizmet sunmuştur. Sayın Başbakanımızın ve Sayın Bakanımızın şefkatli himayelerinde hizmetlerini çağın standartlarının üzerinde bir kalite ile bu gün de sürdürmektedir. Sakinlerimizi kutsal beldelere uğurlamanın sevinci içindeyiz. İşte tarihi Darülaceze’mizin bu bilge insanlarının, kutsal yolculuğuna ve dua seferine çıkmalarına vesile olan TURSAV’ımızın çok değerli genel başkanı Sn. Başaran Ulusoy Bey’e ve  İkram Turizm’in değerli sahipleri Ekrem ve Şaban beyefendilere teşekkür ediyorum. Bugün burada onlarla birlikte sizleride bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sakinlerimizin bu güzel ve kutlu yolculuğunda onları yalnız bırakmadıkları için basınımızın değerli temsilcilerine ve emeği geçen isimsiz kahramanlara da teşekkürü bir borç biliyorum.”dedi.

İkram Turizm ve Ekrem Turizm olarak Darülaceze sakinlerine bu hizmeti vermekten mutluluk duyduğunu söyleyen İkram Turizm’in sahibi Ekrem Özkaymaz ise, Mekke’de konaklanacak olan otele talimat verdiğini orada sakinlerimize evlerini aratmayacak bir hizmeti sağlayacaklarını söyledi.

Özkaymaz, “Yetkili arkadaşlara gereken  talimatı verdim. “Ne masraf gerekiyorsa birin üzerine iki koyun ve bu güzel misafirlerimize en iyi hizmeti sunmak için hiç bir fedakârlıktan kaçınmayın”dedim. Bizim bu yaptığımız hizemetin diğer hayırsever dostlarımıza da örnek olacağı kanaatindedim.”dedi.

Umre’ye gidecek sakinlerle yakından ilgilenen TÜRSAV Başkanı Başaran Ulusoy da, “Güzel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yaradan’a gidiyorsunuz. Sizler bana bu hizmet imkânını sağladığınız için çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Ulusoy şöyle dedi: “Bugün burada ben öncelikle Nevzat Bayhan Bey’e çok teşekkür ediyorum. Bütün teknik imkânlarıyla, yüksek sağlık standartlarıyla, doktoruyla diğer refakat edecek arkadaşlarla yüce bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Yaratana kavuşurken o sevginin doruklarında kutsal topraklarda ibadetinizi yerine getirirken şunu söylemek istiyorum. Biz fazla bir şey yapmıyoruz, yapan sizlersiniz. Osmanlılının kurmuş olduğu bu tesisin geleneklere uygun şekilde, Kur’an’da da geçtiği şekilde birinci ayetimiz “oku”dur. Okuyacaksın, ikincisi “sev”, insanı seveceksin, üçüncüsü “ver”dir. Fazla varsa vereceksin, biz de bunu yapıyoruz. Çok değerli kardeşim Ekrem Bey’in de desteğiyle; ulaşımını, organizasyonunu Türkiye Seyahat Acenteleri Vakfı olarak yapıyoruz ve bu iş bittikten sonra gelecek sene bunu 50 kişi yapalım. Geçen sene hacca göndermiştik. Bunları bizim de mutlu olacağımız anılar olacaktır inşallah. Orada sabırla güzellikleri yaşayacağınız ve Osmanlının gelmiş olduğu o topraklarda yaratana sığınacaksınız, zaten sığınacağımız yer orasınıdır, başka yer yok. Ben bu kutsal ziyaretlerin hayırlı olmasını diliyorum. Orada ki bütün din adamlarımızı İkram Turizm seferber etmiştir. Bu tablonun iş adamlarına örnek olması lazım.  Hepinizin yolunu Allah açık etsin, dualarınızı bizden esirgemeyin.”dedi.

Kutsal topraklara gitmek için hazırlıklarını tamamladığını ve çok heyecanlı olduğunu dile getiren 79 yaşındaki Darülaceze sakini Nimet Gedik, “Bu fırsatı bize sağlayan ve bize yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.” diye konuştu.

Umre seyahatine gideceği için çok sevinçli olduğunu kaydeden görme engelli Necla Pektaş ise elindeki kınaları gösterdi.

Yarın sabah saatlerinde yola çıkacak olan Darülaceze’nin yaşlı sakinlerinin seyahati 10 gün sürecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz