DARÜLACEZE SAKİNLERİ YAZLIK SİNEMA GECESİNDE YEŞİLÇAM OYUNCULARIYLA BULUŞTU

0
455 views

 

Darülaceze bahçesinde gerçekleşen Yeşilçam Yazlık Sinema Geceleri yoğun bir katılımla final yaptı.

Yeşilçam Yazlık Sinema Geceleri sezon finalindeki konuşmasında “Çok değerli dostlarımız, sinemacılarımız, sanatçılarımızla birlikte olmak büyük mutluluk kaynağıdır.”diyen Başkanımız Hamza Cebeci, “Gönlümüz istiyor ki bu tip müesseselere hiç ihtiyaç olmasın. İhtiyaç olduğu zamanda, en mükemmeli, en iyisi bizim ülkemizde olsun. Biz başka ülkelerden örnek almayalım. Başka ülkeler gelsin bizden örnek alsınlar. Çünkü bizim kadim medeniyetimiz, geleneğimiz, örfümüz, inancımız buna müsait. Dünyaya örnek olmaya müsait.” dedi.

Başkanımız Cebeci konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakanım söyledi. Dünyanın hiç bir yerinde üç semavi dinin aynı yerleşkede olduğu bir mekan var mı, bilmiyorum. Bunun için bizim medeniyetimizin hoşgörüsü, insan merkezli insan odaklı hizmeti, hem de Osmanlının zayıfladığı bir dönemde görüyorsunuz ki böyle bir müessese kurulmuş. İnşallah yeni yapacağımız Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrimiz dünyada bir numara olacak. Bu projelerin başlangıcını ve bitiş tarihini Cumhurbaşkanımız burayı ziyaret ettiğinde verecektir. Darülaceze’nin 122 yıllık tarihinde ilk kez Büyük Millet Meclisi Başkanı sıfatı ile Sayın İsmail Kahraman burayı ziyaret etti. Anısına bir köşe oluşturacağız. 1930’da Gazi Mustafa Kemal Paşa, 1969’da Cevdet Sunay ziyaret etmiş. Ben hepinize vaktiniz olduğunda buraya gelmeyi ve detaylı teferruatlı dinlemeyi, bilgi almayı sizlere tavsiye ediyorum.”

Başkanımız Hamza Cebeci, “Darülaceze’lik olmadan Darülaceze’ye gelin” çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı.

Avrupa Birliği Eski Bakanımız Başmüzakereci Egemen Bağış da, kendini Darülaceze ailesinin bir mensubu olarak kabul ettiğini, on üç yıldır eşiyle, çocuklarıyla beraber burada Darülaceze Sakinleriyle birlikte olduklarını söyledi.

Bağış; “Her geldiğimde hatırladığım, bu akşam da hatırlatmak istediğim şudur. Ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Osmanlının en zor günlerinde nur içinde yatsın Abdülhamid Han bütün imkanları zorlayıp böyle bir müessese inşa ettirmiş. Ettirirkende bütün insanlığın rahatlıkla ihtiyaç giderebilmesi, gelip kalabilmesi için cami yaptırırken kilise ve havra da yaptırmış. Başka ülkelerde Hitler gibi Mussolini gibi hastalıklı zihinlerin yeşermesine sebep olan ortamlar yaşanırken bizim ecdadımız da hoşgörünün yaşanması için böyle müesseseler inşa etmiş. Allah razı olsun Hamza Başkanımızdan ve çalışma arkadaşlarından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteğiyle bu müesseseler güçlenerek, büyüyerek kat kat artıyor. Artık Darülaceze çok daha büyük projeler yaparak, üniversiteler kurarak çok daha büyük ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek mekanlar inşa ederek dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Bizler de böyle bir ortamda sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyoruz.”diyerek konuşmasını tamamladı.

“Akşamın bu güzel vaktinde sizlerle bulunmanın huzuru içerisindeyim” diyerek katılımcılara seslenen Edirne eski valisi Dursun Ali Şahin de: “Darülaceze’nin değerli Başkanı Hamza Bey’i huzurlarınızda kutluyorum. Böyle güzel bir gecede bizi bir araya getirdi, bizi buluşturdu. Darülaceze’nin o güzel insanlarıyla bir araya getirmeyi kendisine şiar edindi. Darülaceze’ye hizmet etmeyi kendisine dert edindi. Böyle bir kişinin bu kurumun yönetiminde olması bizleri mutlu ediyor.” ifadesini kullandı.

Programa katılan misafirlerimizden Hababam Sınıfı oyuncusu Tuncay Akça, “Hepinize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Burada olmaktan büyük bir mutlulu duyuyorum. Hayatımda yapmak istediğim bir projem vardı. Çocuklara bunları anlatmak istemiştim. “Haydin gençler bir gün yaşlanacaksınız” diye bir projem var. Bunuda sizlerle birlikte gerçekleştirmekten büyük mutlulu duyacağım. Bugün burada olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.”dedi.

Ahmet Arıman ile Teoman Ayık da böyle bir programda Darülaceze sakinleri ile birlikte olmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler.

Sinema Sanatçısı Nuri Alço ise, “Gerçekten böyle bir ortamda olmak çok güzel. Tüm insanların böyle bir yere gelmeleri, görmeleri, gezmeleri, gelip buradan ibret almaları gerekiyor. Yarın ne olacağımız belli değil. Düşmez kalkmaz bir Allah. Hepimizin sonunda geleceği bir yer burası. Böyle kuruluşlara sahip çıkılmalı ve buradaki insanların aralarında olunmalı”dedi.

Yeşilçam Sinemasının unutulmaz sesi Belkıs Özener de kısa bir konuşma yaptı.  Özener, “Efendim nasıl söyleyeyim. Sayın Bakanım, Sayın Başkanım, Sayın Valim çok sürpriz oldu bana bugün. Hepinize hürmetler ederim. Çok değerli konuklar, değerli kardeşlerim. Hepinizle birlikte ihtiyarlıyorum. Size uzun yıllar Türk Sinemasından seslendim. Sesimi biliyordunuz ama beni tanımıyordunuz. Şimdi karşınızdayım. Kırk sene sustum. Bu ses benim demedim. Şimdi artık, manavlarda, kasaplarda heryerde televizyon var, sesimi duyunca çakılıp kalıyorum. İyiki çıktım. Ben yaşarken gördüm hiç olmazsa. Yaşamasaydım, göç etseydim göremezdim. İyiki yaşadım sizlerle beraberim. Sağolun var olun, hepinizi kucaklıyorum.”diyerek duygularını paylaştı

Dizi çekimleri arasında programa dahil olduğunu söyleyen TOBAV Kurucusu ve oyuncu Tamer Levent ise 122 yıllık Darülaceze’nin geriatri konusunda, yaşlı bakım konusunda örnek alınması gereken ve de bu anlamda öncü bir kurum olduğunu söyledi. “Yapılan etkinliklerin de bir tür “sanata evet” olduğunu düşünüyorum. Çünkü yaşamın bütünün sanat olduğunu iddiasındayım. Dolayısıyla sevgili Başkana çok teşekkür ediyorum, bu duyguları bize kattığınız için. Değerli konukların yaz sinemasından çok mutlu olduklarını görüyorum. Sizlerin mutlu olduğunu görmek bizleri de sevindiriyor.”dedi.

Sunucu Fulin Arıkan Aksu da duygularını şöyle ifade etti: “Yapmış olduğum televizyon programı sayesinde Darülaceze ailesiyle tanıştım. Daha sonra ziyarete geldiğimde değerli Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci Bey bizi ağırladı, kurumu gezdirdi. O sayede güzel işler yapıldığını görme imkanı buldum. Burada bulunmaktan o zaman da çok mutluydum, şimdi de çok mutluyum. Darülaceze’nin hatırlanmasında, gündeme gelmesinde bizim programımızın ufacık bir katkısı olmuşsa, bu çorbada ufacık bir tuzumuz olduysa ne mutlu bize. Biz buna her zaman hazırız. Buradan değerli Başkanıma bir kez daha bunu hatırlatmak isterim. O sözü vermek isterim. TRT olarak bu Kurum için yapabileceğimiz herşeyde varız. Hepinize teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.”dedi.

Film de rol alan ama katılamayan Ayşen Gruda da gönderdiği video ile sakinlerimizi selamladı. Hülya Koçyiğit de Darulaceze’ye özel hazırladığı video ile yanımızda olduğunu dile getirdi.

Darülaceze Başkanımız Hamza Cebeci’nin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz programa; AB  eski Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Edirne Eski Valisi Dursun Ali Şahin, Yeşilçam’ın usta oyuncularından Nuri Alço, Hababam Sınıfı oyuncularından Teoman Ayık, Tuncay Akça, Ahmet Arıman, Meltem Miraloğlu, Yavuz Karakaş, TOBAV Kurucusu ve Onursal Başkanı oyuncu Tamer Levent, Ses Sanatçısı Belkıs Özener, Orhan Ölmez, Züleyha, Program yapımcı ve sunucusu Fulin Arıkan Aksu ve eşi Murat Aksu’nun yanısıra; Yönetmen Ertem Göreç, Sanat Eleştirmeni Hayati Asılyazıcı, ASYA PORT Marka Yöneticisi Asuman Karaşabanoğlu, Vadullah Taş, Trabzon Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Asuman Durmuşoğlu, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Funda Sivrikaya, Marmara Üniversitesi Tekstil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Çini, Rize Girişimciler Derneği Başkanı Mürşide Okumuş, Türvak Müze Müdürü İlke Yılmaz, Tokat Federasyon Kurucusu Asım Uzun, İst. Düzceliler Derneği Genel Sekreteri Ali İhsan Türkan, Ortak İdealler Derneği Kurucusu Ayşegül Gürerk, Arçelik Satış Direktörü İsmail Güngören, Vuslat Platformu Yüksek İstişare Kurulu Üyesi NASA Mühendisi Şener Sancar, Üniversite Medya Birliği Başkanı Atakan Seniz, Mutluluğun Adresi platformu gönüllüleri, destekçilerimiz, gönüllülerimiz ve sakinlerimiz katıldı.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından film gösterimi yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz