Darülaceze standı Bakanları ağırladı

0
157 views

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ile Umman Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Muhammed el-Kelbani Darülaceze standını gezdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, “Yaşlılarımızdan alacağımız çok önemli ve değerli yaşam tecrübesi var” dedi.

Şahin, Uluslararası İstanbul Yaşlılık Girişimi Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sosyal devlet, sosyal refah ve sosyal adaletin tanımının yaşlılığın tanımıyla iç içe geçtiğini söyledi.

Ülkelerin gelişmişliği ve sosyal refah seviyesinin toplumun her kesiminin hizmete erişimle doğrudan ilgili olduğunu belirten Şahin, millete hizmet yolculuğuna çıkarken, “önce insan” dediklerini hatırlattı.

Sağlıkta ve sosyal güvenlikteki dönüşümün ortalama yaşam süresini artırdığını söyleyen Şahin, dünyayla birlikte Türkiye’nin de yaşlandığını belirtti.

Yaşlanan dünyanın sorunlarına çok daha acil ve hızlı çözümler bulmak gerektiğini vurgulayan Bakan Şahin, bakanlık olarak yeniden yapılanmaya giderek yaşlılarla ilgili kurdukları genel müdürlüğü mali ve idari olarak güçlendirdiklerini ifade etti.

Yaşlıların aile yanında daha mutlu olacaklarını tespit ettiklerini anlatan Şahin, yaşlılarla beraber, yaşlılar için, onların dünyaya bakış açısına göre politika ve strateji belirlediklerini dile getirdi.

Bakan Şahin, konuşmasının ardından Darülaceze Başkanlığı’nın stantlarını gezdi.

Darülaceze sakinlerinin el emeği göz nuru ürünlerini ve Darülaceze Yayınları tarafından basılan, 118 yıl önce Darülaceze’nin açılışı sırasında Sultan Abdülhamid Han’a sunulan iki albümün tıpkı basımını da inceleyen Şahin, Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan’dan kurumun son durumu ile ilgili bilgi aldı.

Bakan Şahin, Darülaceze’nin hizmet kalitesinin daha da artması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacaklarını söyledi. “Bu tarihi kurumda gecesini gündüzüne katarak çalışan, özveri gösteren, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Sayın Bakanımızın Darülaceze standında olmasından mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Nevzat Bayhan, Sayın Bakanımızın ana şefkatiyle aile yapımızın daha da güçlenmesi adına muhteşem projeler gerçekleştirdiğini ve etkili, kalıcı ve faydalı sosyal politikalar geliştirdiğini söyledi.

Sonrasında ise Umman Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Muhammed el-Kelbani Darülaceze standını ziyarette bulundu.

Darülaceze Başkanı Sayın Nevzat Bayhan, Darülaceze’nin bir medeniyet projesi olarak 118 yıl önce Sultan Abdülhamid Han tarafından kurulmuş olduğunu, devletin şefkat eli olarak günümüze kadar geldiğini, bu zaman yolculuğunda; din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmek sizin kimsesizlerin kimsesi olduğunu ve insanların huzur içerisinde birlikte yaşadığını, bu birlikte yaşama mesajını asırlar sonrasına ilettiğini söyledi. Bayhan, “Darülaceze dünya barışı için önemli, aynı zamanda anlamlı bir örnektir.”dedi.

Türkiye’de ve İstanbul’da bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Konuk Bakan el-Kelbani, “Abdülhamid Han’ın ileri görüşlülüğünü temsil eden Darülaceze, verdiği hizmet bakımından ulusları aşarak dünya insanlığı için önemli bir mesajdır.” dedi. El-Kelbani, başta kurumun banisi olan Sultan Abdülhamid Han’a rahmet dilerken, Başkan Nevzat Bayhan ve çalışma arkadaşlarına yapmış oldukları bu kutsal hizmette başarılar diledi

Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, Darülaceze Yayınları’ndan çıkan Sultan Abdülhamid Darülaceze Albümleri’ni konuk Bakan’a hediye olarak verdi.

Çok sayıda ülkeden temsilcinin katıldığı kongre “dünyanın sorunu” olan yaşlılık konusunda daha anlaşılır ve ikna edici göstergelere sahne oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz