Darülaceze’de “Etik Haftası” kutlandı

0
242 views

“Etik günü” ve “Etik Haftası” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Başkanlığı’nda etkinliklerle kutlandı.

Bayhan, Darülaceze’nin cisimleşmiş etik bir sembol olduğunu söyledi.

Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, “evrensel” değerler dizisini ifade etmek için kullanılan “Etik” sözcüğünün Yunanca ethos yani “töre” sözcüğünden türemiş ve felsefenin de dört ana dalından biri olduğunu, “etik”in yanlışı doğrudan ayırabilmek amacınında olduğu için ahlâk kavramının doğasını taşdığını ifade etti.

“Etik”in Batı geleneğinde ahlâk felsefesi olarak da anıldığına dikkat çeken Bayhan, anlam itibariyle “ahlak”la tamamen ayrı olan “etik”in ülkemizde “ahlak” ile eş anlamlı olarak kullanıldığı söyledi. “Etik küresel olup daha çok ahlak üzerinde konuşur, sorgular, tartışır, düşünür, yargılar vs. Etik bir şeye direk doğru veya yanlış demez, ama ahlak diyebilir.”dedi.

Bayhan, etik ya da ahlak tanımını; yaşantımıza, davranışlarımıza dayanak teşkil eden, toplumun vicdanında yer etmiş ve genelde insanî olanın kurumsallaştığı, kurallaştığı değerlerin bütünü olarak tarif ediyor.

Kamu görevlilerinin de kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde; halkın günlük yaşamını kolaylaştırmayı, ihtiyaçlarını en etkin, hızlı ve verimli biçimde karşılamayı, hizmet kalitesini yükseltmesinde, halkın memnuniyetini artırmasını, hizmetten yararlananların ihtiyacına ve hizmetlerin sonucuna odaklı olmayı hedeflenmenin de aynı zamanda “etik” davranışı ifade ettiğini söylüyor

Bayhan: “Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han’ın inşa edip hizmete sunduğu;, 119 yıldır din, dil, ırk farkı gözetmesizin ihtiyaç sahibi insanlara evsahipliği yapmakta olan şefkat yurdu Darülaceze, mesleki anlamda da “etik” davranmanın, “ahlaki” duruşun en canlı örneğini sunmaktadır.

Kutlamış olduğumuz; “25 Mayıs Etik Günü” ve“25-31 Mayıs Etik Haftası’nın sakinlerimiz, çalışanlarımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim.”diyerek Etik Haftası’nı kutladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz