Darülaceze’deki iftarda dostluk mesajı

0
362 views

Türk Musevi Cemaati, Türkiye Hahambaşılığı sinagog dışında bu yıl iftarının ikincisini de Darülaceze’de verdi.

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Darülaceze Başkanı Aylin Çiftçi, Darülaceze’nin çok kıymetli bir mekân olduğunu belirterek, önümüzdeki yıl Darülaceze’nin 120.yılını kutlaycağını ifade etti. Darülaceze’de 1895’ten beri birçok değişim yaşandığını anlatan Çiftçi, “Darülaceze’de değişmeyen tek şey; buradaki dostluk, barış ve huzur ortamıdır” dedi. Darülaceze’de, ilk yapıldığında cami ile birlikte kilise ve havranın da yer aldığına dikkati çeken Çiftçi, kapılarının inanç, değer ve düşünce farkı gözetmeksizin, herkese açık olduğunu söyledi. Çiftçi, Darülaceze’nin devletten bir kuruş almadan kendi ayakları üzerinde hayırseverlerin katkılarıyla bugünlere geldiğini belirtti.

Programın şeref konuğu olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bu tarihi ve güzel mekânı kuran ve yaşatanlara şükran borçlu olduklarını, Darülaceze’nin tarihi geçmişi itibariyle birleştiren, buluşturan bir şefkat yuvası olduğunu ve herkesi kucakladığını söyledi. Darülaceze sakinlerine misafir olduklarını ve burada kalan büyüklerin ellerinden öptüğünü ifade eden Mutlu, iftara katılan down sendromlu çocukların da etkinliğe farklı bir güzellik kattıklarını söyledi. Bütün dinlerin barış, kardeşlik ve dostluk mesajı verdiğini vurgulayan Mutlu, “Peygamberler, bütün güzel mesajları, yüce Rabbimizin emriyle bize aktardılar. Ama bütün bu güzel mesajlara, bütün dinlerin verdiği bu ortak mesaja rağmen, bugün yaşanmakta olan pek çok acıları biliyoruz” diye konuştu. İnsanların acı bir hayatı birbirlerine reva gördüklerine şahit olunduğunu anlatan Mutlu, dua edilmesi, huzur ve barışın yayılmasına çalışılması dileğinde bulundu.

Türkiye Hahambaşı İsak Haleva da Türk Musevi Cemaati’nin geleneksel iftar programında davetlileri Daarülaceze’de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Haleva, Darülaceze yönetimine, sakinlerine ve davete icabet edenlere teşekkür etti.

Programa, Milletvekkili Nursuna Memecan ve Salih memecan’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kezban Hatemi ,bazı ülkelerin diplomatları, sanatçılar, Darülaceze sakinleri ve Down sendromlu çocuklar katıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz