DOSTLAR DARÜLACEZE’DE BULUŞTU

0
1.181 views

 

Dostluk Derneği’nin bu ayki kahvaltılı toplantısı Başkanımız Hamza Cebeci’nin  evsahipliğinde Darülaceze Başkanlığı’nda yapıldı.
Toplantı, Başkan Yardımcımız Ümit Ünal’ın, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hamisi olduğu yeni yapılması planlanan “Sosyal Hizmet Şehirleri” ile ilgili sunumu ile başladı.
Programın selamlama konuşmasında Başkanımız Hamza Cebeci şunları söyledi: “Başta İBB Genel Sekreteri Sayın Hayri Baraçlı Bey’e ve bu toplantının gerçeklemesine vesile olan Dostluk Derneği Başkanı Ahmet Aluç Bey’e teşekkür ediyorum.
Devletten hiçbir ödenek almadan, kalanlardan hiçbir ücret almadan tamamen halkımızın bağışlarıyla yaşamaya çalışıyor kurumumuz. Bu haliyle Darülaceze “Sosyal Hizmet Şehri” gibi büyük projeler yapmaya cesaret ve güce sahibiz. Tabi bütün bunların arkasında, bunların hamiliğini yapan bize bu cesareti veren Sayın Cumhurbaşkanımızdır. O, ‘Siz başlayın, bu asil ve necip millet hazır parayı harcamadan bunu gerçekleşecektir.’diyerek startı verdi.
İnşallah, Mayıs sonunda Cumhurbaşkanımız buraya teşrif ettikleri de bu projenin temelinin atılış tarihini de vereceğini ümit ediyoruz.
Bu projenin bu hale gelmesinde katkılarından dolayı Darülaceze Vakfı’na teşekkür ediyorum.
Darülaceze’de yapılan çalışmalarda herkes, ‘bizimde bu çorbada tuzumuz olsun’ diyerek katkı sağlamak istemekteler. Bu hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum.
Kurum olarak en büyük destekçimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Genel Sekreterimiz Hayri Bey’in şahsında Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş Bey’e de teşekkür ediyorum.
Burası yapılırken a kalite bir müessese olarak yapılmıştır. Burayı yapan mimar zamanın en iyi mimarıydı. Burada yirmi yıldır çalışıp Abdülhamid Han’ı tanımayanlar var. Önceki dönemlerde Darülaceze’nin kurucusu olan Abdülhamid Han’ın ismi silinmeye çalışılmış. Halil Rıfat Paşa’nın büstü konulmuş. Büyükşehir’e, bu mahallenin ismi değiştirilerek “Abdülhamid Han Mahallesi” olması için teklif vereceğim. Bu arada, Darülaceze’nin Türkiye’de ve Dünya’da daha iyi tanıtılması için çalışmalar yapıyoruz.
Yurtdışından gelen misafirlerimiz burayı görünce şaşırıyorlar. Avrupa’dan farkımız işte bu. Bu asil milletin yardımlarıyla bu kurum ayakta duruyor.
Bazı mevzuatlar işlerin sağlıklı yapılmasına engel oluyor. Elimizi ayağımızı bağlayan, memleketin hayrına yapılacak işlere engel olan bir takım mevzuatları düzeltmek gerekmektedir.”

Başkanımız Hamza Cebeci’nin Darülaceze’de olmasının bir şans olduğunu söyleyen İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı: “Hamza Ağabeyin burada olması Darülaceze için büyük bir şans. Bizler Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı hem insani hem de ihsani anlayışla buraya hizmet etme maksadıyla geldik. Başkanımızın talimatları doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi olarak Darülaceze’de yapılacak çalışmalara imkânlar doğrultusunda destek vereceğiz. Peyzaj, mahallenin isminin değiştirilmesi, camii yapımı konuları acil yapılacak işler arasında. Bizim üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Hamza Ağabey derler toparlar bize de bilgisini verir. Biz de Darülaceze’yi, Türkiye’nin ve Dünya’nın marka bir evi olma noktasına gelmesi için gayret göstereceğiz. Tabi ki hizmet edebilmek için bizim gayret göstermemiz, gelecekte de bazı projelere imza atabilmemiz gerekiyor. Yassıören’deki bu proje de bu meyanda çok önemli. Şehrin içerisinde Okmeydanı’nda böyle hizmeti sürdürmek çok önemli.  Ama bu hizmetin şehrin diğer noktalarına da taşımamız gerekiyor. Abdülhamid Han’ın kurmuş olduğu Darülaceze’nin ilelebet yaşaması gerekir. Bu kuruluşun, inşallah büyüklerimizin gayretiyle bizlerinde heyecanıyla güzel bir noktaya geleceğini ümit ediyorum.”dedi.
Dostluk Derneği Başkanı Ahmet Aluç da yaptığı konuşmada: “Böyle güzel bir günün sabahında bizi bir araya getiren Rabbim’e hamd, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Hayri Baraçlı Bey’e ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci’ye şükranlarımı arz ediyorum.”diyerek duygularını ifade etti.
Darülaceze Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya, Başkanımız Hamza Cebeci’nin yanı sıra; İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Dostluk Derneği Başkanı Ahmet Aluç, İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Eski Milletvekillerimizden Mustafa Baş ile Cahit Can, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, İBB Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, İBB Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, İBB Şehir Hatları Genel Müdürü Yakup Güler, Gazteci Yazar Ekrem Kızıltaş, Askon Başkanı Mustafa Koca, Kızılay Başkan Yardımcısı İ. Hakkı Turunç, İspark Eski Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, İMH Yüksek İstişare Başkanı Mehmet Güney, MMG İstişare Kurul Başkanı Avni Çebi, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz, İstanbul Defterdarı Fahrettin Özdemirci, İto Meclis Üyesi Fuat Kulaçoğlu, Eyüp Eski Belediye Başkanı Ahmet Genç, İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Adem Avcı, Dr. Akif Fevzioğlu, Milli Emlak Müdürü Fatih Eştürk, İBB Mezarlıklar Müdür Yardımcımsı H. İbrahim Kurşun, İşadamı Hüseyin Öner, Yenidoğan Eski Belediye Başkanı Mahmut Vanlıoğlu, İşadamı Ömer Yüksel, Eski Milletvekili Temel Coşkun, İBB Başkan Danışmanı Temel Başalan, İDD Genel Başkan Yardımcımız Yakup Sucuoğlu, İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yusuf Tülin, İstanbul II Nolu Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Rıza Emre, Başkan Yardımcımız Ahmet Malatyalı, İDD Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcımız Ümit Ünal, Başkan Yardımcımız İlhan Uğur ile Başkan Yardımcımız Ali Erdem katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz