DÜNYA YAŞLANMA FORUMU VE ÖDÜL TÖRENİ DARÜLACEZE’DE DÜZENLENDİ

0
322 views

 

DÜNYAK (Dünya Yaşlanma Konseyi) İstanbul Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu 10.Yılı ve 25. Uluslararası Yaşlılar Günü Kutlamaları Darülaceze’de gerçekleştirildi.

2005 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilen Küresel Yaşlanma Kurultayı ile kabul edilen İstanbul Yaşlanma ve Bakım Deklarasyonu 10.Yılı ve 25. Uluslararası Yaşlılar Günü Kutlamaları Darülaceze’de gerçekleştirildi.

Şefkat abidesi Darülaceze’nin 120.yılı etkinlikleri kapsamında birlikte gerçekleştirilen organizasyonda Yaş Dostu Dünya: Bir Milyon İmza Kampanyası kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, medya ve kanaat önderlerinin katılımı ile başlatıldı.

Organizasyonun açılışını Dünya Yaşlanma Konseyi Kurucusu ve Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın yaptı. Yaşlanmanın herkesi ilgilendirdiğine dikkati çeken Aydın, Dünya Yaşlanma Konseyi’nin kuruluş, amaçları ve hizmetlerini anlattı. Forum kapsamında yapılan Küresel Yaşlanma Kurultayı kararlarını da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve ilgili bakanlara sunulacaklarını belirten Aydın, şu açıklamalarda bulundu. “Bugün Dünya Yaşlanma Konseyi’ne bağlı 25 kişilik Aksaçlılar Meclisi heyeti seçilecek. Bu 25 kişilik heyet de 550 kişiyi seçecek. Aksaçlılar Meclisi oluşturulduktan sonra alınan kararları sunmak üzere Cumhurbaşkanımızın huzurunda toplanmak istiyoruz. Sarayda Aksaçlılar Şurası’nı toplamayı hedefliyoruz. Amerika’da Beyaz Saray’da da bu şura var. Türkiye’de ilk defa Aksaçlılar Şurası’nı beraber yapacağız. 81 ili ve 550 milletvekilini temsilen model bir TBMM olacak. Bu insanlar sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri. Bu kişiler ülkemizin dünyada tanıtılması için görev alacak. Meclis eski bakanlar, milletvekilleri, siyasetçiler, akademisyenler, medya temsilcileri, iş adamları yani Türkiye’ye, hayata iz bırakmış kişilerden oluşacak. Bir nevi parlamento.”

Ev sahibi olarak konuşmasını yapan Darülaceze Başkanımız Hamza Cebeci ”120. yılımızı tamamlamak üzere olan Darülaceze’de, Dünya Yaşlanma Konseyi’nin kurultay yapması bizim için gurur verici bir olay. Hepinize hoşgeldiniz diyor ve saygıyla selamlıyorum” dedi. Cebeci, Darülaceze’de yaklaşık 550 insanın kaldığını, bunların yaklaşık 200′ ünün yatağa bağımlı olduğunu belirterek, Kurumda yaş ortalamasının hayli yüksek olduğunu söyledi. Darülaceze’nin dünyada da örnek kuruluş olduğuna dikkati çeken Cebeci, dil, din, ırk, renk, ideoloji ayrımı gözetmeksizin bakıma muhtaç ve kimsesi olmayanların burada kalabildiğini anlattı.

İstanbul’da iki yeni Darülaceze planları olduğunu belirten Hamza Cebeci sözlerini şöyle sürdürdü. ” Anadolu ve Avrupa yakasında iki Darülaceze Projemiz mevcut. İnsanlar sanki bir şehir ya da kasabada kalıyormuş gibi olacak. Hastalık ve yaş durumuna göre, orada kalan insanlar, canı sıkıldığında alışverişine gidebilecek. Kapasitesinin bin kişilik olması planlanan bu merkezlerde, onları bakmaya gelecek kişilerin kalabileceği misafirhaneler de olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine hazırlanan projelerimiz, Anadolu yakasında Akfırat civarında, Avrupa yakasında Yassıören Arnavutköy’de 150 dönümlük alanda kurulacak. Avan projeleri de yapılan projelerimiz, son olarak Cumhurbaşkanımıza sunulacak. Onayı alındıktan sonra projelerin, 2 sene içerisinde bitmesi planlanıyor. Gönül istiyor ki bu müesseselere hiç ihtiyaç olmasın, ama olursa da en iyisi bizde olsun.”

Açılış konuşmalarının ardından Dünya Yaşlanma Ödülleri verildi. Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar, Yaşlı Sağlığı ve Özürlüler Daire Başkanı Banu Ekinci, Prof. Dr. Saime İnal Savi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, eski Devlet Bakanı Hasan Aksay’ın yanı sıra ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ödül aldı.

Ödül Töreni sonunda Başkanımız Hamza Cebeci tüm konukları Abdülhamit Han’ın kendi elleriyle yaptığı masanın bulunduğu Başkanlık Makamı’nda ağırladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz