GAZİ MECLİSİN GAZİ BAŞKANI DARÜLACEZE BAŞKANLIĞI’NIN KONUĞU OLDU

0
191 views

 

“Darülaceze’de misafir ediyoruz” konulu geniş katılımlı ziyaretçi programının bu seferki konuğu Türk hukukçu ve siyasetçi 27. ve mevcut Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız İsmail Kahraman oldu.

Program, 2004 yılında Dünya Kur’an Okuma Birincisi Hafız Selman Okumuş’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda, son 2 yıldır kurumda yapılan değişiklikler, faaliyetler, ziyaretler ve Darülaceze Hizmet Şehri Projesi’yle ilgili video gösterimi yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız İsmail Kahraman’a hitaben, “122 yıllık geçmişe sahip olan bu kurumu ilk defa Meclis Başkanı sıfatıyla siz ziyaret ediyorsunuz. Kurum içinde bizim için de tarihe düşeceğimiz bir not. Bize şeref verdiniz” diyerek açılış konuşmasına başlayan Başkanımız Yüksek Mimar Hamza Cebeci: “Meclis Başkanımızın yanında da genç, bu işi benimsemiş bir Bakanımız var. Bu kurumda Dr. Temo Başkanlık yapmış, İç İşleri Bakanıyken de Talat Paşa Başkanlık yapmış. 122 yılda da 100 bin insan buradan gelmiş geçmiş, bunun otuz bini de çocuk. Ümit ediyoruz ki kıyamete kadar da bu hayır hizmetleri devam etsin. Bu anlayış devam ettiği müddetçe de hayır hizmetleri ebediyyen devam eder.”dedi.

Darülaceze’de beşinci Bakan ile çalıştığını, diğer dört bakanın buraya geldiğinin toplamı kadar şimdiki Bakanımızın buraya geldiğini ifade eden Başkanımız Cebeci, “Cumhurbaşkanımızın Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya’ya; ‘Darülaceze benim için önemli. Oraya ayrı bir ilgi gösterilsin’ talimatıyla İdare Meclisimiz’in Başkanı olarak her toplantımıza katılmaktadır. Cumhurbaşkanımız bize, hamisi olduğu, fikir babası olduğu Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri ile ilgili; ‘yerleri beş yüz dönümde aşağı olmasın, biri Anadolu’da diğer Avrupa Yakası’nda olsun, ana arterlere yakın olsun’ dedi. Hedefimizi de büyük gösterdi. Avrupa Yakası’nda 150 dönümlük bir yer bulabildik. Bu proje; iktidarıyla ve muhalefetiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Meclisi’nden ittifakla geçti. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Darülaceze bütün milletin ortak değeridir. Sayın Meclis Başkanımızın ardından Sayın Cumhurbaşkanımız da inşallah gelecektir. Kendilerinin farklı zamanlarda bizi çağırdığında ve proje ile ilgili zat-alilerini bilgilendirdiğimizde, ‘Darülaceze’ye gelmek bize vacip oldu’ demişti. Meclis Başkanımız’da buradaki atmosferi kendilerine aktardığından inşallah en kısa zamanda bu kurumu ziyaret edecek, bu projenin temel atma tarihini de belirleyecektir. Sonra da bitiş tarihini de bize bildirecektir. Biz de o hızla dünyada kendi sahasında bir numara olacak bu projeyi gerçekleştireceğiz.” diyerek sözlerine devam eden Başkanımız Cebeci, “Meclis Başkanımız İsmail Kahraman Bey, hayatı boyunca gençliğe örnek olmuştur. Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Başkanı ikende, Kültür Bakanı ikende, Türkiye Büyük Millet Başkanı ikende… 15 Temmuz’da da bu ülkeyi Amerika’ya ipotek etmek isteyenlere, ordusunu Pentagon’a bağlamak isteyenlere karşı direnmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisini açık tutmuştur. Sadece soyadı Kahraman değil gerçek bir kahramandır kendisi. O bizim abimiz büyüğümüz, kendilerini saygı ile selamlıyorum. Kurumumuza şeref vermiştir, bizim gücümüzü arttırmıştır.” diyerek sözlerini tamaladı.

TBMM Başkanımız İsmail Kahraman, çok bahtiyar olduğunu ve böyle köklü bir hayır müessesesinde birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu, Başkanımız Hamza Cebeci’ye daveti için teşekkür ederek konuşmasına başladı.Darülaceze’de yapılan hizmetlerden dolayı mutluluk duyduğunu aktardı.

15 Temmuz gecesinde yaşananları hatırlatan Kahraman, şunları söyledi:

“Silah arkadaşım Sayın Bakanımıza teşekkür ederim. Bakan Fatma Hanım’ı ve o akşam beraber olduğumuz hanım milletvekillerini görmeden evvel hanımların bu kadar cesur olduğunu bilmiyordum. Onlar, ne kadar yürekliymiş. Nazar değmesin. Evet Meclis o gün tatildi, evet toplanmıyorduk. Ama tankları köprüye giriyor görünce, F16 müthiş bir sür’atle bizim konutun üstünden geçince, ‘eyvah’ dedim. Beklenmiyordu. Bir hain kuklanın hazırladığı tuzağın -ki onun üstündekiler hazırladı-. O gece gittim herhangi bir yerden teklif, talimat ve temenni olmaksızın. Madem ki kaptanım. Kaptanlar gemiyi terk etmez, kim terk eder? Fareler. Meclisi açtım. Partilerin 4’üne de birer tane çağrı mektuplarını yazdım. Kadınlar fevkalade cesurdu. 81 kadın milletvekilimiz var. 31’i AK Partili milletvekili, bunların 21 tanesi Meclisteydi.” dedi.

15 Temmuz’un bir darbe akşamı olmadığını, Türkiye’nin işgal akşamı olduğunu vurgulayan Kahraman, Cenab-ı Hakk’ın koruduğunu ifade ederek, “O gece resmen işgaldi. Gece saat: 03.00’teki hadiseyi öne çekmek zorunda kaldılar. Genelkurmay Başkanı, askeri birliklere ‘Garnizon dışına hiçbir vasıta hava veya kara çıkmayacaktır’ talimatını verince, harekete geçtiler. Darbenin önlenmesinin önderi de evelallah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.” diye konuştu.

Kahraman, Kurban Bayramı’nın yakın olduğunu da ifade ederek, Darülaceze sakinleri ve tüm halkın Kurban Bayramı’nı kutladı.

-“Biz aslında Gazi Meclis’in gazi milletvekilleriyiz”

Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da 15 Temmuz gecesini anlattı. Kaya, “Biz aslında Gazi Meclis’in gazi milletvekilleriyiz. 15 Temmuz gecesi TBMM Başkanımız İsmail Kahraman, Meclisin kapılarını açarak, Çankaya Köşküne gelmişti. Ben de Bakan arkadaşlarımızla birlikte Çankaya Köşkü’ndeydim. Başkanımızla hep birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geçtik. Dolayısıyla, biz gazi sıfatını kısmen alıyoruz.”

Bakan Kaya, 122 yıl önce, Sultan Abdülhamid Han tarafından örnek bir hizmet modeli olarak kurulan Darülaceze’nin, medeniyet tarihinden önemli izler taşıyan bir iyilik kalesi olduğunu kaydetti.

Bu kaleyi değerli ve anlamlı kılanların sakinler olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

“Bizlerin görevi sizlere layıkıyla hizmet edebilmek, şu gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir.

Bunu başarabildiysek, sizlerin duasına, rızasına mazhar olabildiysek ne mutlu bizlere.

Darülaceze, kurumsal bakım hizmetlerinde örnek ve öncü bir kuruluşumuzdur.
Devlet ile sivil toplumun, hayırseverlerimizin destek ve katkılarıyla vakıf kültürünü yaşatıyor.
Bu öncü kuruluşumuzun yapılması için ilk adım 2. Abdülhamid Han’ın 10 bin altın ve 7 bin altın değerindeki özel eşyasını bağışlamasıyla atılmış. 2. Abdülhamid Han, yalnız kurumsal bakım hizmetlerinin temellerini atmakla kalmamış, sosyal hizmetlere, medeniyet anlayışımıza uygun bir ruh ve kimlik kazandırmıştır.

Bugün hükümetlerimizin de temel felsefesini oluşturan ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışı, Darülaceze çatısı altında hayat bulmuştur.”

Darülaceze’de yapılan faaliyetler ve projelerle ilgili bilgi veren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurumsal değerlerine bağlı hizmet anlayışı ile darülaceze, bugüne kadar 30 bini çocuk olmak üzere toplam 72 bin kişiye şefkat yuvası oldu.
Halen 600’e yakın insanımızı kuruluş felsefesinden ödün vermeden barındıran Darülaceze, cami, kilise ve havrayı bir arada barındıran yapısıyla dünyada eşi benzeri olmayan, örnek bir hayır kurumudur.
Bugün ırkçı eylemlerle Avrupa ve ABD’yi birbirine katan zihniyet, insanlığın geleceği için bir umut olamaz.
Umut Anadolu’dadır, Türkiye’dedir. Afrika’nın, Ortadoğu’nun, Bosna’nın, Filistin’in umudu Türkiye’dir.
Bu inanç ve değerleri yaşatmak, insanlığa yeni bir umudu taşımak için siyasette, ekonomide güçlü olmaya devam etmeliyiz ve edeceğiz.”

Programın sonunda TBMM Başkanı Kahraman’a Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci tarafından Darülaceze sakinlerinin yaptığı Siirt battaniyesi ve kurumla ilgili bir albüm hediye edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya’ya da plaket takdim edildi.

Kurumumuz bahçesinde gerçekleşen programa, İdare Meclis Üyelerimiz Kayıhan Osmanoğlu, Derya Yanık, Fuat Kulaçoğlu, Hasan Şahin,Namık Ayhan, Abdurrahman Topbaş, Tayyip Yaşar ve Şerif Esendemir’in yanı sıra siyasetçi, iş adamları, STK üyeleri, sakinlerimiz ve personelimiz de yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz