HİÇ KİMSE KİMSESİZ KALMASIN, BU RAMAZAN VE HER RAMAZAN

0
372 views

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ”HİÇ KİMSE KİMSESİZ KALMASIN, BU RAMAZAN VE HER RAMAZAN” sloganı ile Darülaceze sakinlerini Sayın Bilal Erdoğan, İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran ve İstanbul İlçe Müftüleriyle iftar yemeğinde buluşturdu.

Bu yıl dördüncü iftar yemeklerini Darülaceze’ de gerçekleştiren İstanbul İl Müftülüğü, Darülaceze sakinlerine huzur ve maneviyat dolu bir sofra sundu. Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Bilal Erdoğan’ ın protokol masasında Darülaceze sakinleri yer aldı.

İl Müftüsü Rahmi Yaran’ın yemek duasının ardından, Mehmet Görmez konuşmasına ”Cenabı Hak oruçlarımızı, dualarımızı kabul eylesin. Böyle bir iftar sofrasını bizlerle paylaştığınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şeref verdiniz, onur verdiniz. Sevgili Peygamberimizin üç cümlelik çok güzel bir yemek duası vardır. Sevgili Peygamberimiz yemek duasında; yemeklerinizi iyi insanlar yesinler. Biz bu duayı bizim için bu gece kabul olmuş sayıyoruz. Yemeklerimizi iyi insanlar yediler. İkinci duası; oruçlular sofranızda iftarlarını yapsınlar. Oruçlular soframızda iftarlarını yaptılar. İkinci bir teşekkür borçluyuz. Üçüncü duası; meleklerin duası, istiğfarı hep sizlerle birlikte olsun.”diye başladı.

Anne ve babaların duaların kaynağı olduğuna vurgu yapan Görmez, ”Ben şahsen babamı kaybettiğim zaman ağzımdan çıkan ilk cümle şu oldu; Eyvah! Her gün bana yönelen duayı kaybettim. Dualarımın kaynağını kaybettim. Annelerimiz, babalarımız dualarımızın kaynağıdır. Çünkü; peygamberimizin (a.s) hem de ramazanla ilgili bir hadis-i şerifinde açık ifadesi var. Annenin babanın duasını alamayan, annesini babasını razı edemeyen, annesini babasını hoşnut edemeyen bir evladın yeryüzünde abat olması, yeryüzünde saadeti bulması çok zordur. ”dedi. Son günlerde yaşanan Filistin Gazze’deki üzücü olaylara da değinen Mehmet Görmez ”Filistin’de Gazze’nin başına, havadan bombalar yağıyor. Çocukların, kadınların, yaşlıların hepsinin üstüne… Mesela zor durumda olan bütün kardeşlerimize siz lütfen dualar ediniz. Unutmayın sizin dualarınız makbuldür. Siz bizim dualarımızın kaynaklarısınız.” diyerek sakinlere çağrıda bulundu.

Sakinlerle duygularını paylaşan Bilal Erdoğan ”Öncelikle Darülacezenin bütün sakinlerine hayırlı ramazanlar, hayırlı iftarlar diliyorum. Ben henüz orta okul yaşlarındayken her bayram babamın belediye başkanı olduğu dönemlerde Darülaceze’ye muhakkak bayramlaşmak için gelirdim. Daha sonra tabi bir on yılı aşkın yurtdışı serüvenim oldu. Üç yıldır da gelmemiştim. Böyle bir davet olunca müftülüğümüzün davetinin burada olduğunu öğrenince gelmek istedim ve geldiğim içinde çok mutlu oldum. Sizlere de Başbakanımızın selamını getirmiş oldum. Darülaceze hakikaten bizim geleneğimizin, bizim ecdadımızın, kurumsallığının ve sosyal anlayışının bir örneği. Çocuğundan yaşlısına hepsi birlikte sosyalleşmenin, yoksulun, ihtiyacı olanın, hastanın herkesin yanına koşmanın çok önemli bir sembol kurumu. Bu kurumun hala ayakta olması bizim değerlerimizin geçmişten geleceğe nasıl kararlılıkla devam ettirilebileceğinin bir örneği olsa gerek. Ben hem hükümetimize, hem Darülacezeye hem de bütün hayır severlerimize hayırlarının devamını diliyorum. Teşekkür ediyorum ve inşallah Darülaceze’ nin daha büyük, daha başarılı örneklerle çoğalarak devam etmesine, içinde bulunduğum vakıfların Darülacezeye kardeşlik etmesine, yanında durmasına aracı olma konusunda yardımcı olmaya çalışacağım inşallah. Burada olmaktan çok mutlu oldum, hepinize tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun.” diye seslendi.

Ev sahibi Darülaceze Başkanı Dr. Aylin Çiftçi de ”Bu sene ramazan iftar sofrasında sizlerle birlikte olduğumuz için, iftarımızı paylaştığımız için dualarımızda olduğunuz için, Darülacezemize teşrif ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Allah oruçlarınızı kabul etsin, dualarınızı kabul etsin, sofralarımızı böyle bereketli kılsın diyorum. Hoş geldiniz. Darülaceze çok özel bir yer hususi bir yer. Saygıdeğer Başkanımız kapıdan içeri girdiklerinde öğrendik. İlk defa buraya teşrif etmişler. Hoş geldiniz” dedi. Konuşmasına güzel bir haber ile devam eden Çiftçi, ”Darülaceze önümüzdeki yıl 120. Yılını kutlayacak. 1895’de kurulmuş ve seneye 120. Yılını dolduracak. 120. Yılını biz çok daha iyi idrak etmeliyiz diye düşünüyorum. Burası öyle tarihi değerlerle dolu bir yer ki, ben öyle zannediyorum ki değerli Bilal Bey özellikle İslam Tarihi Vakfı ile birlikte burada değerli katkılarıyla olsun, çalışmalarıyla olsun her zaman burada olduğu gibi yanımızda olacaktır. Tarihi dokusuyla çalışmalarıyla, sosyal alanı ile ve özellikle yapıya değer katan çok değerli sakinleri ile Darülaceze hakikaten, ”belki de bugün kapıların arkasında görünüyor ama” kapılarını çok geniş bir şekilde açmaya ihtiyacı var, bizde bunu yapmaya çalışacağız. Sayın Başbakanımızın ben buraya gelirken Sayın Bakanımız vasıtasıyla birer talimatları oldu. İki yeni Darülaceze daha hayata geçirme talimatı. Şimdi bunu gerçekleştirmek üzere çok hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. Hep birlikte burada uzun yıllar, 120 yıllara 120 yıllar katacak şekilde birlikte oluruz. Ben gerek sakinlerimiz adına gerek çalışanlarımız adına, bugün bizlerle burada olduğunuz için, iftar sofrasını paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Sizlere, ekibinize ve katkıda bulunan herkese tekrar hoş geldiniz ”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu anlamlı iftar yemeğinin ardından Darülaceze Başkanı Aylin Çiftçi, Sayın Görmez ve Sayın Erdoğan’a Abdülhamit Han’ın Darülaceze Fotoğraf Albümünü ve tarihçesinin anlatıldığı Darülaceze Kitabını hediye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz