İDARE MECLİS ÜYELERİ

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ / AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI

1982 yılında Brüksel’de doğan Mahinur Özdemir Göktaş, lisans ve yüksek lisans eğitimini Université Libre de Bruxelles Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Siyasi kariyerine Bürüksel’de başlayan Göktaş kadın istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve fırsat eşitliği, çevre ve şehircilik konularında çalışmalar yürüttü. Ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadelede de aktif rol üstlendi. Ürdün Kraliyet İslami Strateji Araştırmalar Merkezi tarafından “The Muslim 500” listesinde 3 yıl üst üste yer alan Göktaş, New Arabic Woman Forum tarafından “Öncü ve Örnek Kadın Ödülü”ne, 2019 yılında da Kral Leopold Devlet nişanına layık görüldü. Türkiye’nin Kuzey Afrika’daki ilk kadın büyükelçisi olarak Cezayir’de görev alan Mahinur Özdemir Göktaş, 4 Haziran 2023’te Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başladı.

HAMZA CEBECİ / DARÜLACEZE BAŞKANI

1953 Düzce Gümüşova doğumlu Hamza Cebeci, Almanya Dortmund’da makine mühendisliği ve mimarlık eğitimini tamamlayarak yüksek mimar olarak mezun oldu. Bir dönem Almanya’da sivil toplum faaliyetleri yürüten Cebeci 1984’te Türkiye’ye dönüş yaptı ve 1987’de İnka İnşaat Anonim Şirketi’ni kurdu. Daha sonra sırasıyla Cebeci İnşaatı, Işık İnşaatı, Cemre İnşaat Anonim Şirketini ve İnka İnşaat Limited Şirketini kuran Cebeci, 1997 yılında kurduğu İnşaat İç ve Dış Ticaret Turizm İthalat ve İhracat Limited Şirketinin halen sahibidir. Hamza Cebeci 1987 yılından itibaren siyasette aktif görev almış olmakla birlikte, 2020 yılı Mayıs ayında atandığı Cumhurbaşkanı Danışmanı görevine devam etmektedir. Darülaceze Başkanlığı’nda 2012 yılında İdare Meclisi üyesi olarak hizmete başlayan Hamza Cebeci, 2015 yılından bu yana Darülaceze Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

NECMETTİN BİLAL ERDOĞAN / İDARE MECLİS ÜYESİ

1981’de İstanbul’da doğan Necmettin Bilal Erdoğan, 1999 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden dereceyle mezun olmuş, Indiana Üniversitesi’ni 2002 yılında siyaset bilimi ve ekonomi alanlarında ayrıcalıklı dereceyle tamamlamıştır. 2004 yılında Harvard Üniversitesi, Kennedy School of Government’ta kamu yönetimi alanında yüksek lisans derecesini almıştır. Dünya Bankası’nda uzman olarak görev almış olan Erdoğan, ticari çalışmalarının yanında; Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanlığı, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği, İlim Yayma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2015 yılından itibaren kurucusu olduğu İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekilliği görevlerini sürdürmektedir. Necmettin Bilal Erdoğan, 2017 yılından bu yana Darülaceze İdare Meclis üyelisi olarak görev almaktadır.

FUAT KULAÇOĞLU / İDARE MECLİS ÜYESİ

1961 yılında Erzurum’da doğan Fuat Kulaçoğlu, eğitimini Erzurum Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğinden mezun olarak tamamladı. 2002 yılında başladığı ve pek çok kademede görev aldığı siyasi çalışmalarının yanı sıra Fuat Kulaçoğlu özel sektörde turizm, inşaat, gayrimenkul, otomotiv, gıda ve enerji alanlarında uzun yıllardır ticari faaliyetler gösteren şirketlerde yönetim kurulu başkanlıkları yapmaktadır. 2013 yılında İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Komite üyeliğine seçilen Kulaçoğlu, daha sonra İstanbul Ticaret Odası adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul Delegeliğine getirilmiştir.

NAMIK AYHAN / İDARE MECLİS ÜYESİ

1962 Yozgat doğumlu olan Namık Ayhan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamlamıştır. 1988 yılında kurmuş olduğu Ayhan Hukuk Bürosunun yöneticisi olup, Serbest Avukat olarak çalışmaktadır. 1999-2004 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı, 2004-2009 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclis 1. Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Uluslararası Vuslat Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeliği ve Bezmiâlem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yapan Namık Ayhan 2016 yılından bu yana Darülaceze İdare Meclis Üyesi olarak görev üstlenmektedir.

ABDÜLHAMİT KAYIHAN OSMANOĞLU / İDARE MECLİS ÜYESİ

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşaktan torunudur. Babası Harun Osmanoğlu Efendi’dir. Sürgün sonrası Türkiye’de doğan ilk hanedan üyesidir. Tekstil sektörü ile ilgili aile şirketinin başında bulunan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, 2012 yılından bu yana Darülaceze İdare Meclis Üyesidir.

TAYYİP YAŞAR / İDARE MECLİS ÜYESİ

Tayyip Yaşar, 1983 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Kurucu ortağı olduğu Sırdaş Yeminli Mali Müşavirlik Anonim Şirketinde mesleğini sürdüren Tayyip Yaşar, 2013 yılında “Bağımsız Denetçi” unvanını, 2014 yılında da “Sorumlu Denetçi” unvanını almaya hak kazandı. İstanbul Birlik Vakfı uhdesinde kurulan “Meslekte Birlik Grubu” kurucularından olan Tayyip Yaşar, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Denetim Kurulu Başkanı, 2012 yılından bu yana da Darülaceze Başkanlığı, İdare Meclisi Üyesidir.

MEHMET NACİ TOPSAKAL / İDARE MECLİS ÜYESİ

Trabzon doğumlu olan Mehmet Naci Topsakal, daha öğrencilik yıllarında ticaret hayatına atılmıştır. Babasının kurduğu Yeni Yapı İnşaat’ta uzun yıllar görev alan Topsakal halen şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır. TEMMUZ 2023 5 Bir dönem Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olarak görev üstlenen Mehmet Naci Topsakal aynı zamanda Haliç Kongre Merkezi’nin de müteahhididir.

YÜCEL YILMAZ / İDARE MECLİS ÜYESİ

1975 yılında Almanya’da dünyaya gelen Yücel Yılmaz, lisans eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, yüksek lisansını İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu Üyesi olan Yücel Yılmaz ayrıca dokuz bölge teşkilatından birisi olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın Eş Başkanlığı’nı yürütmektedir. Yücel Yılmaz 2019 yılında seçildiği Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

HİLMİ TÜRKMEN / İDARE MECLİS ÜYESİ

1973 Trabzon doğumlu olan Hilmi Türkmen, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. 1996 yılında serbest avukat olarak Üsküdar’da mesleğe başlayan Türkmen, 1992 yılından itibaren aktif siyaset hayatının içerisinde yer almıştır. 2004 – 2014 yılları arasında Üsküdar Belediye Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Hilmi Türkmen, 2014 yerel seçimlerinden bu yana Üsküdar Belediye Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

AZİZ TORUN / İDARE MECLİS ÜYESİ

1950 Erzincan doğumlu olan Aziz Torun, eğitimini 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi›nden mezun olarak tamamlamıştır. 1976-1982 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iş müfettişliği yapmış olan Torun, 1982’de görevinden ayrılarak iş hayatını özel sektörde sürdürme kararı almış, inşaat ve gayrimenkul piyasasında faaliyete geçerek Torunlar Şirketler Topluluğu kurmuştur. Aziz Torun, halen Torunlar Şirketler Topluluğundaki şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliklerini ve Torun Yapı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini sürdürmektedir.

SİNAN AKSU / İDARE MECLİS ÜYESİ

1980 yılında Ankara’da doğan Sinan Aksu, 2002 yılında Gazi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Meslek hayatına Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başlayan Aksu, sırasıyla Milletvekili Danışmanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı, Başbakan Müşavirliği, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü yapmıştır. 2018-2023 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Aksu, 2 Şubat 2023 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Vakıflar Genel Müdürü olarak atanmıştır.

DR. BÜLENT KATKAK / İDARE MECLİS ÜYESİ

1953 yılında İstanbul’da doğan Dr. Bülent Katkak, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nün ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda Klinik Psikoloji doktorası yapmıştır. 1988 yılından günümüze kadar kültür, sanat ve turizm sektöründe öncü ve yenilikçi fikirleriyle tanınan Katkak, Eman turizm kurucu ortağıdır. 1994 yılında Turizm ve Seyahat Acenteleri Vakfı’nda denetçi olarak görev yapan Katkak, halen Fenerbahçe Spor Kulübü Üyesi, Turizm ve Seyahat Acenteleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve 2012 yılından itibaren de Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

ZİYA ALTAN ELMAS / İDARE MECLİS ÜYESİ

1969 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ziya Altan Elmas, eğitimi 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde tamamlamıştır. Mezun olduğu yıl sektör öncülerinde olan Sur Yapı firmasını kuran Ziya Altan Elmas, KONUTDER’in de kurucuları arasındadır. Günümüzde Sur Yapı ve KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Pek çok alana hitap eden başarılı projelere imza atan Ziya Altan Elmas, aynı zamanda Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde de mütevelli heyeti üyesidir.

AZRA AKIN / İDARE MECLİS ÜYESİ

1981 yılında Hollanda’nın Almelo kentinde dünyaya gelen Azra Akın, Eğitimini Hollanda’da tamamlamış okul hayatı boyunca bale, resim, müzik gibi çeşitli sanat dallarında eğitim görmüştür. 2002 yılında Türkiye Güzellik Yarışması’nda (Miss Turkey) birinci olmuş, ardından katıldığı Dünya Güzellik Yarışması’nda da (Miss World) birinci seçilmiştir. Uzun yıllar modellik yapan Azra Akın, Almanya, İngiltere, ABD gibi pek çok ülkeye giderek defilelere katılmış, pek çok moda çekimine modellik yapmış, reklamlarda, televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde oynamıştır.

TAMER KARADAĞLI / İDARE MECLİS ÜYESİ

1967 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Tamer Karadağlı, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Sahne ve Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlamıştır. Kariyerine 1992 yılında Türkiye’de klasik yapımlar arasına giren Ferhunde Hanımlar dizisi ile başlayan Karadağlı, bin 200 bölüm süren bu yapımın ardından onlarca televizyon, sinema filmi, reklam, tiyatro oyunu ve dijital platform yapımlarında rol almıştır. Üniversite yıllarında başladığı seslendirme çalışmalarını sürdüren Karadağlı aralarında pek çok dünya yıldızının dublajlarının da olduğu yüzlerce seslendirme projesinde yer almıştır. Tamer Karadağlı Ağustos 2023’te Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atanmıştır.

ÖMÜR AKKOR / İDARE MECLİS ÜYESİ

1975 yılında Kilis’te doğan Ömür Akkor, Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun TEMMUZ 2023 7 olmuştur. Son 25 yılını Türk mutfağı üzerine çalışmalar yaparak geçiren Ömür Akkor, 81 ili gezerek “Türk mutfağı için 2 yüz elli bin km” projesiyle Türk mutfağının saklı kalan hazinelerini gün yüzüne çıkarmış, Anadolu ve Türk mutfağını anlatan 26 adet kitap ve 200’den fazla makaleyi kaleme almıştır. Bu kitaplardan bazıları, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde “Gastronomi Ödülü”ne, dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards’da da, ‘Dünyanın En İyi Mutfak Tarihi Kitabı’ ödülüne layık görülmüştür. Ömür Akkor, Zennup 1884 isimli restoranın kurucu şefi olmakla birlikte, Kahramanmaraş›ta meydana gelen depremin ardından bölgede depremzedeler için Yeniden Hayat isimli bir restoran kurmuştur.