İDARE MECLİS ÜYELERİ

Zehra Zümrüt SELÇUK
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı – Darülaceze Başkalığı İdare Meclisi Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1979 yılında Ordu’da doğdu. İlk ve ortaöğretimi süresince sırasıyla İzmir, Siirt ve Giresun illerinde okuduktan sonra 1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.

Türkiye 49.su olarak Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümünü tam burslu olarak kazandı; İktisadi ve İdari Bilimler Fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. 2000 yılında Michigan Üniversitesi ekonomi doktorasına burslu olarak kabul edildi.

Alan değiştirerek Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına başladı; araştırma görevlisi olarak işletme ve muhasebe dersleri verdi.

Aynı üniversitede Muhasebe ve Enformasyon Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) organlarından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde (SESRIC) çalıştı.

Göreve atanmadan önce İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Selçuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programlarının koordinatörlüğünü üstlendi.

Toplumsal cinsiyet, demografi, işgücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi çeşitli konularda sosyo-ekonomik veri tabanları, anketler ve raporlar hazırladı.

İİT İstatistik Komisyonu çerçevesinde uluslararası kuruluşlar ile işbirliğini sağladı; uluslararası toplantılar düzenledi.

Sivil toplum alanında da çeşitli faaliyetlerde bulunan Selçuk, iyi derecede İngilizce bilmektedir, evlidir.

Hamza CEBECİ
Darülaceze Başkanı – Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

Düzce Gümüşova doğumlu olan Hamza Cebeci, Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Necmeddin Bilal ERDOĞAN
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ
1981 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1999 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini 2002 yılında Indiana Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve İktisat alanlarında tamamlamıştır. Ardından Harvard Üniversitesi, Kennedy Siyaset Okulu’nda Kamu Yönetimi alanında 2004 yılında yüksek lisans derecesini almıştır. Halen Johns Hopkins Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları alanında İtalya ve Türkiye’nin ekonomik büyüme modellerini ele aldığı doktora tezi çalışmasına devam etmektedir. Erdoğan, çeşitli zamanlarda Johns Hopkins Üniversitesi ile Woodrow Wilson Merkezi’nde asistan, Dünya Bankası’nda ise uzman olarak görev yapmıştır. Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’nın ve Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun başkanı olan Erdoğan, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ile Okçular Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği; İlim Yayma Vakfı ve İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekilliği görevlerini yürütürken aynı zamanda Tügva Yüksek İstişare Kurulu Üyesi’dir. Darülaceze İdare Meclisi üyesi olan Erdoğan ileri derecede İngilizce’nin yanı sıra orta düzeyde Fransızca, İtalyanca ve Arapça bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Abdülhamid Kayıhan OSMANOĞLU
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 4. kuşaktan torunudur.

Babası Harun Osmanoğlu Efendi’dir. Sürgün sonrası Türkiye’de doğan ilk hanedan üyesidir.

Tekstil sektörü ile ilgili aile şirketinin başında bulunan Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Abdurrahman TOPBAŞ
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ
İşadamı
Derya YANIK
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

Osmaniye doğumlu. 1995 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Yanık, 1997’den beri serbest avukat olarak çalışıyor.

Yazılı Klasik Osmanlı sanatlarıyla da ilgilenen Yanık, İngilizce ve Almanca biliyor.

Hasan ŞAHİN
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ
Hukukçu
Fuat KULAÇOĞLU
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ
1961 Erzurum doğumlu ilk ve orta öğretimimi TED Kolejinde, lise öğrenimimi Erzurum Lisesi’nde,Yüksek Öğrenimimi A.Ü.Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliğinden 2004 Haziran ayında mezun oldu. Koç Holding’e bağlı çeşitli şirketlerin distribitörlüğünü yapmaktadır. 1995-1999 yıllarında seçimle Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası meclis Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Daha sonra 2000-2005 Mart ayındaki seçimlere kadar Ticaret Odası Meclis üyeliğine ve TOBB Genel Kurul Delegeliği görevine getirildi. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
Namık AYHAN
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

1962, Yozgat doğumludur.

Bursa İmam Hatip Lisesinden sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans eğitimini tamamladı.1984-1992 yılları arasında öğretmenlik yaptı.

1980’den 2000 yılına kadar farklı yayınevlerinde editörlük, musahhihlik ve yayınevi yöneticiliği yapmıştır. 1988 yılında kurmuş olduğu Ayhan Hukuk Bürosunun yöneticisi olup, Serbest Avukat olarak çalışmaktadır.

1999-2004 yılları arasında Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve Hukuk Komisyonu Başkanlığı, 2004-2009 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclis 1. Başkan Vekilliği görevlerinde bulunmuştur. Halen Darülaceze İdari Meclis Üyeliği, Uluslararası Vuslat Derneği Yüksek İstişare Kurulu üyeliği ve Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği yapmaktadır.

Evli ve beş çocuk babasıdır.

Şerif ESENDEMİR
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

Lisans ve yüksek lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde, doktorasını ise University of North Texas’ta Applied Gerontology Bölümü’nde tamamlamıştır. Hâlihazırda Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Öğretim Üyeliği’nin yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Darülaceze Başkanlığı’nda da bilabedel İdare Meclis Üyesi’dir.

Tayyip YAŞAR
Darülaceze İdare Meclisi Üyesi
ÖZGEÇMİŞ

1983 Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1980 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik hizmetine kurucusu olduğu Mali Müşavirlik bürosu ile başladı. 1998 Yeminli Mali Müşavir unvanını almaya hak kazandı. Kurucu ortağı olduğu Sırdaş Y.M. Müşavirlik A.Ş. ‘de mesleğini sürdürmektedir. 1989 Yılı İstanbul Birlik Vakfı uhdesinde kurulan “Meslekte Birlik Grubu” kurucularındandır. 2013 yılında KGK tarafından BD/2013-0349 “Bağımsız Denetçi” unvanı almaya hak kazandı 2014 Mercek Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. “Sorumlu Denetçi” unvanına hak kazandı. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Denetim Kurulu Başkanı, Darülaceze Başkanlığı, İdare Meclisi Üyesidir

İngilizce ve Arapça bilmektedir