KADEM DARÜLACEZE’DE

0
506 views

 

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği )İş Dünyası ve Ekonomi Komisyonu, toplantısını Dr. Aylin Çiftçi’nin ev sahipliğinde Darülaceze’de gerçekleştirdi.

Darülaceze’nin barınma ve istihdam yapısıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulan toplantıyı, KADEM İş Dünyası ve Ekonomi Komisyonu Başkanı Elif Esen, Kadem projelerini anlatarak başlattı. Toplantıyı II.Abdülhamit’in kendi elleriyle yaptığı masada gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Esen,”’Bizi ağırladığınız için teşekkür ederiz. Umarım güzel projelerle her zaman bir araya geliriz” diyerek kendi projelerinin çıkış noktasına vurgu yaptı. Esen,” Amacımız Yeni Türkiye hedefleri doğrultusunda Türk kadınının toplumsal statüsünü yükseltmek ve kadının üretken gücünü ekonomiye daha fazla katabilmek.Kadın istihdamı ve girişimciliği konularında çalışmalar yürütüyoruz.Çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda, araştırmalar,seminerler,paneller,bilgi formları ile destekliyoruz.Eğitimi çok önemsiyoruz.Girişimciliğin eğitimle desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.Kadın girişimciliği yanında genç kız girişimciliği de çok önemli.Genç kızlarımız yakın geleceğin kadınları,anneleri.Yaşantıları içinde çalışma hayatları baştan doğru kurgulanmalı.” dedi.

Elif Esen proje ekiplerini de , Çalışan Kadınların Hakları, Esnek Çalışma Modeli, İş’te Eşitlik Platformu, Yerel Yönetimlerin Kadın İstihdamına Etkisi, Melek Yatırımcılık ve Fon Geliştirme Proje ekibi,TÜBİTAK ve Ar-Ge projeleri olarak ayırdıklarını söyleyerek, ekiplerin çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdi.

Darülaceze hakkında geniş bir bilgilendirme yapan Darülaceze Başkanı Dr. Aylin Çiftçi ”Darülaceze o kadar güzel bir düşünce sistemi ile kurulmuş ki, bizler burada sadece üzerine daha neler ekleyebiliriz diye çalışıyoruz. Misyonu ve vizyonu ile hem geçmişe, hem de geleceğe hitap ediyor. Amacımız benzeri olmayan bu kurumu dünyaya tanıtmak. 31 Ocak 2015’te 120.yılımızı kutlayacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın talimatları üzerine projesi başlatılan iki yeni Darülaceze’nin de temelleri atılacak. Abdülhamit’in kendi malvarlığından bağış yaparak temeli atılan tarihi Darülacezemiz gibi, diğer Darülacezeler için de hayırseverlere ihtiyacımız var” dedi. Yaşlılar, çocuklar ve engelliler için neler yapılabileceği, hangi konularda KADEM ile işbirliği içerisinde olunabileceği konusunda fikirlerini belirten Dr. Çiftçi, komisyon üyeleri tarafından destek buldu. Kurumun istihdam yapısı ve barınma koşullarının anlatıldığı toplantıda, KADEM’le gerçekleştirilecek projelerle , eksikliklerin nasıl tamamlanabileceği tartışıldı.

Toplantı sonrasında Dr. Aylin Çiftçi Elif Esen’e, 119 yıl önce Darülaceze’nin açılışı sırasında Abdülhamit’e sunulan iki albüm, tıpkı basım olan Darülaceze Kitabı ve Abdülhamit’in Darülaceze’nin yapımı için bağışladığı ve müzayede yoluyla satılan eşyaların kaydının tutulduğu Padişahın Bağış Defteri’nin prestij basımını hediye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz