KAHRAMAN: ABDÜLHAMİD HAN’A VEFA BORCUMUZ VAR

0
204 views

 

“Doğumunun 174. yılında Sultan İkinci Abdülhamid ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu” TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Dolmabahçe Sarayı Hazine-i Hassa binasındaki açılış konuşmasıyla başladı.

Sempozyumun açılış programına Başkanımız Hamza Cebeci’nin yanı sıra, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız da katıldı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman buradaki konuşmasında, “174. doğum günün münasebeti ile Sultan 2. Abdülhamid Han’a dair bu sempozyumu gerçekleştiriyoruz.” dedi. Devamında; “Sempozyumun başkanlığımızca tertip ve himaye edilmesi, tarihimiz açısından unutulmayacak bir yeri olan böylesi bir hükümdara vefa borcumuzun yerine getirilmesi dışında özel bir manası daha vardır. Sultan 2. Abdülhamid tahta çıktıktan sonra anayasal parlamenter sisteme geçişle ilgili çalışmaları Dolmabahçe Sarayı’nda başlatmış, ardından 1. Meşrutiyet 3 Aralık 1876’da ilan edilmiş ve Meclisi Mebusan ilk toplantısını 19 Mart 1877’de bu sarayda gerçekleştirmiştir. Milli iradenin tecelligâhı olan TBMM’nin Sultan 2. Abdülhamid’i anması ve bu anma etkinliğini Dolmabahçe Sarayı’nda yapması işte böyle özel bir anlamı da ifade etmektedir” diye konuştu.

“Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslar arası Sempozyumu” 22-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Sempozyum, TBMM Milli Saraylar bünyesindeki tarihi mekanlardan Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz