KENTİN İÇİNDE SOSYAL SORUMLULUK

0
471 views

 

İstanbul Aydın Üniversitesi ”KENTİN İÇİNDE SOSYAL SORUMLULUK” Panelini Darülaceze Başkanlığı’nda düzenledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezinin düzenlediği &”Kentin Serüveni” başlıklı seminerde, İstanbul’daki sosyal sorumluluk projelerinin başında gelen Darülaceze anlatıldı.

Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Öğr. Gör. Banu Dalaman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen seminere, Darülaceze Başkanımız Yüksek Mimar Hamza Cebeci, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ve Aile ve Sosyal politikalar bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Kürşat Aldemir katıldı.

Darülaceze Başkanımız Hamza Cebeci, Abdülhamit Han’ın kendi eşyalarını müzayedeye çıkararak, kişisel eşyalarını satarak, çeşitli yerlerden yardımlar bularak edindiği kaynaklarla kurduğu Darülaceze’nin, o dönemde olduğu gibi bugün de dünyada bir benzeri olmadığını söyledi. Cebeci ” Darülaceze dünyada sembol bir müessese. Avrupa’da böyle bir müessese görmeniz mümkün değil. Kendi devrinde olduğu gibi, şimdi de bir numara. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapacağımız iki yeni Darülaceze de, herkesin görmek isteyeceği, önemli bir sosyal hizmet şehri olacak. Gönül istiyor ki bu müesseselere ihtiyaç olmasın, ama olduğu zaman da en iyisi olsun” dedi.

Seminerde kendi İstanbul serüvenini anlatan Profesör Hüseyin Hatemi, Sultan Abdülhamit Han’ın zor şartlarla kurduğu Darülaceze’nin kapısını sadece Müslümanlara değil, gayrimüslimlere de açık tuttuğunu ve onların ibadet ihtiyacı için mabet yaptığını ifade ederek Darülaceze’nin önemine vurgu yaptı.

Sosyal Hizmet uzmanı Mehmet Kürşat Aldemir de İstanbul’un tarihi ve kültürel yapısı nedeniyle, sosyal sorumluluk açısından neden mutlu eden bir şehir olduğuna değindi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi tarafından, bu sene üçüncüsü düzenlenen ve temel hedefi öğrencilere kenti gezerek öğretmek olan &”Birleşmiş Kentler Okulu” programı, &”Kentin Serüveni” başlığı ile 26 Aralık tarihine kadar, her Cumartesi günü İstanbul’un farklı semtlerinde ve farklı tarihi mekânlarında gerçekleşmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz