Pala, Darülaceze’de Bizim Yunus ve Aşk’ı anlattı

0
191 views

“Aşk, bir güzel satırın peşinden koşmaktır”

Yazar İskender Pala Darülaceze sakinlerine “Bizim Yunus”u anlattı. “Aşk bir güzel satırın peşinden koşmaktır” dedi.

Yazdığı romanlarla okuyucularını tarihin mahrem bölgelerinde gezdiren yakın yüzyıl edebiyatımızın usta isimlerinden İskender Pala, Yunus Emre’yi ve 13. yüzyıl Anadolu’sunu ve “Yunus portresinde Anadolu aşkı”nı dinleyenleriyle paylaştı.

Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk‘la, Katre-i Matem‘le,Şah&Sultan‘la bizi, tarihin hiç tanımadığımız iklimlerinde aşkla, merakla dolaştıran büyük söz ustası İskender Pala; eski bir asker olmasına rağmen, divan edebiyatçısı, bir gönül insanı, “hani bizim Yunus var ya bizim Yunus.”böyle bir samimiyetin adamı.

Programda Pala, her birimizin en az bir mısrasını ezbere bildiği, bizden birini, ‘Bizim Yunus’u, bir garibin öyküsünü, bir büyük şiirin insanlık fikrini ve hikâyesini nakşetti gönüllere. Yaşadığımız gerçeklere baktığımızda Yunus’un, “Ben gelmedim kavga için,” mısralarında ne yüce hayatların saklı olduğunu hatırlattı.

“Alkol sarhoşluğu biri iki gösterir, aşk sarhoşluğu ikiyi bir gösterir.”diyen Pala, “bu iki öğeden biri parçalayıcı diğeri birleştiricidir.”dedi.

İskender Pala ve aşk: “aşk şöyle bir şeydir: Allah hepimizin kalbine kalubelada kendi güzelliğinden bir güzellik koydu. Daha dünya yok iken, bütün ruhlarımızı bir araya topladı, kendi güzelliğinden bir miktarını bize gösterdi. Biz bu ışığı görünce bütün ruhlar kendimizden geçtik. Dedi ki: ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim?’ Biz de dedik ki: ‘Kalubela.’ O gün, o güzellik hepimizin kalbine işledi.”diyen Pala, “bugün o güzelliği hatırladığımız için, bir güzel kadının, bir güzel müziğin, bir güzel manzaranın, bir güzel kitabın, bir güzel satırın peşinde koşuyoruz. Çünkü mayamız aşkla, o güzellikle yoğruldu”dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan da burada yaptığı konuşmada, göreve başladıkları ilk günden bugüne Başbakanımızın sosyal devlet vizyonu ve Sayın Bakanımızın şefkatli himayelerinde tarihî kurumumuzun maddi yönden standartları yükselirken buna paralel olarak da manevi duyguların yükselmesi gerektiğini, İskender Pala gibi günümüzün efsane edebiyatçısının bu bağlamda katılımının önemli olduğunu söyledi.

Yazar İskender Pala’ya program sonunda günün anısında Bayhan tarafından plaket takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz