SAKİNLERİMİZ GELENEKSEL AŞURE GÜNLERİNİ ANLATTI

0
133 views

SAKİNLERİMİZ GELENEKSEL AŞURE GÜNLERİNİ ANLATTI

Darülaceze Başkanımız Hamza Cebeci’nin ev sahipliğinde, Reis Gıda’nın katkılarıyla düzenlenen Aşure Günü’nde sakinlerimiz aşure günlerini ve komşuluk anılarını anlattı.

İslam aleminde önemli bir yere sahip olan ve Hicri takvimin başlangıcı olan Muharrem ayı münasebetiyle düzenlenen Aşure Günü Kuran- ı Kerim tilaveti ile başladı.

Açılış konuşmasını yapan Darülaceze Başkanımız Hamza Cebeci ” İnsanlığın her geçen gün ciddi irtifa kaybettiği bir zamanda, bu gibi manevi konularda, insanların kaynaşmasını sağlayan bu güzel mekanda, böyle bir teşebbüsünden dolayı Reis Gıda’yı tebrik ederim. Geçmişte insanlar dostlarını ziyaret etmek için günlerce yol giderlerdi. Şimdi aynı mesafeleri saat bile almayacak zamanda gidebilecek oldukları halde, dostlarını ziyaret etmekten imtina ediyorlar. ” dedi.

Başkanımız Cebeci” Havada uçakların, karada tankların, oturduğu yerden ateşlenen silahların olması medeniyet değildir. Medeniyet insanların birbirine karşı saygılı, duyarlı olduğu bir zamanda, cana ve değerlere kıymet veren insanlardan sudur eder. Onun için medeniyet ,Darülaceze’deki gibi, 120 yıldır din, dil, ırk, mezhep, meşrep, ideoloji ayrımı gözetmeksizin bu kapıya, şefkat kapısına gelen her insanı bağrına basan ve ona hiçbir maddi karşılık beklemeden el uzatan, bir anlayıştır. İnsanlığın değerlerini kaybettiği bir zamanda, Darülaceze’ye hemen senede birkaç kez gelen, eksiklerini soran, el uzatan, buradaki insanlarla gönül bağı kuran, Reis Gıda ve tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Allah güçlerini kuvvetlerini arttırsın. Müessesemize 120 yıldan bu yana bağışta bulunmuş, mülk olarak el uzatmış insanları hep hayırla yad ediyoruz. Ahrete göç edenlerin mekanı cennet olsun, geri kalanlara da Allah sağlık, sıhhat ve uzun ömürler versin ” dedi.

Reis Gıda Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Reis yaptığı konuşmada ” Sayın Başkan, çok değerli yönetim kurulu üyeleri, sizlerin burada olması aslında bence alkışlara değer bir davranış. Bunun için size müteşekkirim.Biz bugün burada büyük bir aile ile birlikteyiz. Bu geniş ailenin içerisinde dostluk , kardeşlik ve dayanışma var. Muharrem ayı dostlukların, komşulukların perçinleştiği bir aydır. Paylaşım ayıdır. Reis ailesi olarak, biz de sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Bu ülkede doğduk, bu ülkede yaşıyoruz ve bu ülkeye hepimizin borcu var. Bizler aslında yapacağımız bu tür davranışlarla, ülkemize olan borcumuzu ödemenin yolunu çizmiş oluyoruz. Allah bize, ülkemizde huzur, güven, dostluk ve kardeşliğin olduğu, nice nice aşure aylarını ve mübarek muharrem ayını kutlamayı nasip eylesin .Saygılarımı sunuyorum ” diyerek duygularını dile getirdi.

Aşure günlerini ve komşuluk anılarını anlatan sakinimiz Fikret Karabulut da ” Rahmetli annem bir gün önceden tüm malzemeleri hazırlardı. Gücümüzün yettiği kadar içine malzeme katardı. Annem aşureyi pişirdikten sonra ilk olarak komşulara dağıtır, sonra ev halkı yerdi. Her evde aşure pişmesine rağmen herkes komşularına mutlaka dağıtırdı. Hz. Nuh Peygamberden beri devam eden bu geleneğin günümüzde de devam ettirildiğine inanıyorum.”dedi. Sakinimiz Perihan Karakuyu ise ”Eskiden büyüklerimiz aşure pişirir, komşulara dağıtır, çocukları toplar ve onlara aşure yedirirlerdi. Eskiden komşuluk vardı. Artık böyle şeyler kalmadı, ama kurumumuzda bu gelenek halen devam ediyor.” dedi.

Program, Başkanımız Hamza Cebeci ve Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’in, sakinlerimize elleriyle ikram ettiği aşure ziyafeti ile sonlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz