”VAKİT İYİLİK VAKTİ” BU RAMAZAN VE HER ZAMAN

0
389 views

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ”Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman” sloganı ile Darülaceze sakinlerine iftar yemeği düzenledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı adına bu yıl beşinci iftar yemeklerini Darülaceze’de gerçekleştiren İstanbul İl Müftülüğü yemeğine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz,İstanbul Vali Yardımcısı Osman Ateş, İstanbul İl Müftüsü Prof.Dr.Rahmi Yaran, ilçe müftüleri ve sakinler katıldı.

Yemek öncesi Prof.Dr.Yılmaz ve Prof.Dr.Yaran Darülaceze sakinlerini yerlerinde ziyaret etti. Darülaceze Başkan Yardımcısı ilhan Uğur Darülaceze hakkında detaylı bilgi sundu. Yılmaz salonda kendisini bekleyen sakinlere tek tek gül dağıttı.

Salonda gerçekleştirilen iftar yemeği Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.Ezanın ardından huzur ve maneviyat dolu sofrada oruçlar açıldı. İl Müftüsü Prof.Dr.Rahmi Yaran’ın yemek duasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Darülaceze Başkan Yardımcısı İlhan Uğur ”Kuruluşundan günümüze aynı avluda cami, kilise ve havrası bulunan Darülaceze, 120 yıldır hoşgörü şefkat ve kardeşliğin bütünleştiği, dünyada emsali bulunmayan ata yadigarı bir kuruluş olarak bugüne kadar 30 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 72 bin kişiye hizmette bulunmuştur. Şu anda 510 sakinimize hizmet vermektedir. Değerli misafirlerimiz, Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından düzenlenen bu iftar sofrasına katılmak suretiyle bizleri onurlandıran sizlere şükranlarımı arz ederim. Ramazan ayının ve bayramının, ülkemize, milletimize ve İslam alemine huzur ve esenlik getirmesini yüce Allah’tan niyaz eder, hepinizi saygıyla selamlarım” dedi.

Vali Yardımcısı Osman Ateş de ” Bu mübarek günlerde sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum. İnşallah Ramazan ayı ve Kadir Gecesi hepinize kutlu olsun diyorum. Hepinizi saygıyla ,sevgiyle selamlayıp Allah’a emanet olunuz” diyerek tüm misafir ve sakinleri selamladı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Yılmaz ” On bir ayın sultanı Ramazan elbette çok güzel. Çünkü on bir ayın sultanı ramazanda sofralar ayrı güzel, iftarın dostlarla olması bir başka güzel. Ama bugün buradaki iftar benim için ayrı bir güzel. Çünkü burada Rabbimizin bize ”öf bile demeyin” diye uyardığı büyüklerimizleyiz. Annelerimizle, babalarımızla ve Rabbimizin kendisinden sonra şefkat ve merhametle muamele etmeyi emrettiği sizlerle beraberiz. İyi ki varsınız, Allah sizlere sağlık, afiyet, hayırlı ve uzun ömürler versin.”diyerek Darülaceze gibi önemli bir kurumda gerçekleştirdikleri iftar ile kardeşliğin,şefkatin ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Görmez konuşmasını ”Geçen sene biz Ramazanda iftarlarımızı ”Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın” diyerek gerçekleştirdik. Bu sene de ”Vakit İyilik Vakti” diye bir sloganla yola çıktık. ”Vakit İyilik Vakti”Bu Ramazan ve Her Zaman. İnsanların sürekli kendilerine, çevrelerine, milletlerine, ülkelerine ve insanlık alemine iyilik yapması bizim yüce dinimizin temel özelliğidir. Bizim dinimiz iyilik üzerine kurulmuş ve iyiliği insanlığa şiar haline getirmeye çalışan yüce bir dindir. Dolayısıyla biz bu sene, ramazanda iyiliği konuşalım, iyilikten bahsedelim, iyiliği yaygınlaştıralım istedik. Bu münasebetle de bugün aranızda bu sofrayı paylaşmayı arzu ettik. Sizlerde kabul ettiniz ev sahipliği yaptınız” sözleri ile sonlandırdı.

Bu anlamlı iftar yemeğinin ardından Darülaceze Başkan Yardımcısı İlhan Uğur, Görmez ve Yaran’a Abdülhamit Han’ın Darülaceze Fotoğraf Albümünü hediye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz