Darülaceze
Haberler
12 Mayıs 2024 - Pazar
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Anneler Günü” dolasıyla Darülaceze Başkanlığını ziyaret ederek, kurum sakinleriyle bir araya geldi.

Vali Gül'ü, ziyareti sırasında Başkanımız Hamza Cebeci karşıladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Annesi, babası hayatta olan evlatlara sesleniyorum; annenizin, babanızın kıymetini bilin. Onları yalnız koymayın, iyilik edin, onların yanında olun, evlat hasretiyle yakmayın.” dedi.

Buradaki konuşmasına anneler gününü kutlayarak başlayan Başkan Erbaş, “Buradan tüm anneleri ve yavrusunu can vermiş bir şekilde kucağına alan, onu öperek kabrine koyan Gazzeli, Filistinli anneleri selamlıyorum. Vatan için, millet için, devlet için en kutsal varlığı olan canını feda eden şehitlerimizin annelerini selamlıyorum. Onlara en kalbi hürmetle muhabbetlerimi sunuyorum.” dedi.

“129 yıldır Darülaceze’nin şefkatinden yararlanılıyor”

Başkan Erbaş, İslam medeniyetinin merhamet medeniyeti olduğuna işaret ederek, “İçinde bulunduğumuz Darülaceze bu merhametin, bu şefkatin en önemli göstergesidir. 129 yıldan beri nice anneler, nice büyüklerimiz, nice babalar, nice kardeşlerimiz Darülaceze’nin merhamet yüklü, şefkat yüklü ortamından istifade ettiler. Buraya gelerek sizlerle beraber olduğumda Rabbimizin merhametini, medeniyetimizin merhametini, şefkatini ve iyiliğini bir kez daha fark ediyorum.” diye konuştu.

“Anne babalarınızı evlat hasretiyle yakmayın”

“Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi ve anne babanıza iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlanırsa onlara öf bile deme.” ayet-i kerimesini hatırlatan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Rabbimiz öf bile demeyin derken nasıl olur da anne baba ihmal edilebilir? Annesi, babası hayatta olan evlatlara sesleniyorum; annenizin, babanızın kıymetini bilin. Onları yalnız koymayın, iyilik edin, onların yanında olun, evlat hasretiyle yakmayın.

Peygamber Efendimiz (s.a.s.); ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.’ buyuruyor. Geçen sene Anneler Günü’nde anacığımı aramış, onunla telefonla sohbet etmiştim ama şu anda yok. Onu da Rabbimize uğurladık. Şimdi keşke biraz daha yaşasaydı da ayağının altını öpseydim diyorum.”

Başkan Erbaş, Türk milletinin aile değerlerine çok önem verdiğine dikkati çekerek, aileyi oluşturan en önemli varlığın da anne ve baba olduğunu söyledi.

Diğer Haberler